sobota, 25 marca, 2023

Ostatnie posty

William Richert, scenarzysta i reżyser filmu „Winter Kills”, zmarł w wieku 79 lat

William Richert, niezależny scenarzysta i reżyser stojący za thrillerem spiskowym z Jeffem Bridgesem w roli głównej Winter Kills i A Night in the Life of Jimmy Reardon, który dał River Phoenixowi jego pierwszą główną rolę, zmarł. Miał 79 lat.

Richert zmarł we wtorek w swoim domu w Portland w Oregonie, jego żona, Gretchen, powiedziała The Hollywood Reporter. Nie ujawniła przyczyny śmierci, ale powiedziała, że zdecydował się skorzystać z Oregon’s Death With Dignity Act.

Życiorys Richerta zawierał również współscenariusz The Happy Hooker (1975), z Lynn Redgrave w roli sławnej madam Xaviery Hollander, oraz parę filmów w reżyserii Ivana Passera: Law and Disorder (1974), z Carrollem O’Connorem i Ernestem Borgnine, oraz Crime and Passion (1976), z Omarem Sharifem i Karen Black.

Czarna komedia na temat tajemnicy otaczającej zamach na Johna F. Kennedy’ego, Winter Kills (1979), w której Bridges wystąpił w towarzystwie gwiazd, takich jak John Huston, Elizabeth Taylor, Eli Wallach, Toshiro Mifune, Dorothy Malone i Anthony Perkins.

Kiedy problemy budżetowe zmusiły wart 6 milionów dolarów Winter Kills do przerwania produkcji w ciągu kilku tygodni od ukończenia i ogłoszenia bankructwa, Richert był współtwórcą i reżyserem The American Success Company i wykorzystał fundusze z tego filmu, aby dokończyć go dwa lata później.

The American Success Company, nakręcony w Niemczech, w którym również wystąpił Bridges, został wydany w 1980 roku.

W wieku 19 lat Richert napisał powieść, Aren’t You Even Gonna Kiss Me Goodbye?, która została opublikowana w 1966 roku. Zaadaptował swoją książkę na potrzeby dramatu o dojrzewaniu w latach 60. A Night in the Life of Jimmy Reardon (1988).

Richert zagrał następnie Boba Pigeona, który był mentorem gangu dzieci ulicy i naciągaczy, którzy żyją w opuszczonym budynku mieszkalnym, u boku Phoenixa i Keanu Reevesa w filmie Gusa Van Santa Moje własne Idaho (1991).

Czytaj również:  Taylor Swift "chciałaby" wyreżyserować film fabularny

Pojawił się również na ekranie w Law and Disorder i w The Client Joela Schumachera (1994).

Urodzony na Florydzie w 1942 roku, Richert miał wędrowne dzieciństwo, uczęszczał do około 20 szkół gimnazjalnych, ponieważ jego rodzice zabierali go i jego rodzeństwo po całym kraju.

Przybył do Hollywood we wczesnych latach 60-tych i wylądował jako agent prasowy w ABC’s The New Steve Allen Show, a następnie pracował nad filmami dokumentalnymi obracającymi się wokół córek prezydentów (nigdy nie został wydany), roller derby (1970’s Derby) i dwóch młodych kochanków studiujących w American Ballet School (1972’s First Position).

Do Winter Kills, Richert zaadaptował powieść Richarda Condona z 1974 roku, autora również The Manchurian Candidate i Prizzi’s Honor. Leonard J. Goldberg i Robert Sterling, bogaci dealerzy marihuany, byli producentami wykonawczymi tego niezależnego filmu, który był kręcony głównie w MGM.

„Część książki była o tym, jak ten prezydent był przygotowywany przez swojego ojca do objęcia urzędu, jak zawierano umowy i jak nieuczciwe rzeczy się działy”, mówi Richert w 2003 roku w filmie dokumentalnym Who Killed Winter Kills. „To mówiło wiele rzeczy o potężnych ludziach w kodzie. (…) Musiał być niemal finansowany przez gangsterów, przez osoby z zewnątrz, co też miało miejsce.”

Miesiąc po otwarciu filmu – który był trzykrotnie zamykany – Goldberg został znaleziony skuty i zastrzelony w swoim mieszkaniu na Manhattanie przez „kogoś, komu był winien pieniądze”, mówi Richert w dokumencie. Lata później Sterling został skazany na 40 lat więzienia za przemyt trawki.

W swojej recenzji w New York Times, Janet Maslin napisała, że Winter Kills „nie jest do końca komedią, ale jest zabawny. I nie jest do końca poważny, ale podejmuje poważny temat zabójstwa Kennedy’ego. Dlatego w innych reklamach filmu porównywano go do Dr. Strangelove i M*A*S*H.

„To nie jest satyra społeczna – to raczej film z wiosenną gorączką. Nie ma w nim ani odrobiny sensu, ale jest szybki, przystojny i zabawny, tryskający szaloną witalnością.”

Czytaj również:  Tyler James Williams nie miał pojęcia, że Eddie Murphy dał mu owację na stojąco na Złotych Globach: "Still Trying to Process This"

W 1980 roku Richert i była szefowa studia Claire Townsend założyli Invisible Studio, które ponownie wydało The American Success Story i zredagowaną wersję Winter Kills.

Richert był również scenarzystą, reżyserem i aktorem w The Face of Alexandre Dumas: The Man in the Iron Mask (1998) oraz wystąpił i wyreżyserował odcinek serialu ABC z 1995 roku The Marshal, w którym główną rolę zagrał Jeff Fahey.

Richert twierdził, że napisany przez Aarona Sorkina The American President był w dużej mierze oparty na napisanej przez niego wersji, ale WGA i sąd się z tym nie zgodziły. Pozwał również WGA i DGA w związku z niewłaściwym zarządzaniem funduszami zebranymi z zagranicznych zarobków.

Oprócz żony, pozostali przy życiu to jego syn, Nick, i wnuczka.

Latest Posts

Nie przegap