piątek, 2 czerwca, 2023

Ostatnie posty

Więcej filmów nakręconych w Kanadzie w ubiegłym roku, co oznacza spadek liczby seriali telewizyjnych kręconych na północ od granicy

Hollywoodzkie zdjęcia lokacyjne w Kanadzie gwałtownie wzrosły w zeszłym roku, zachęcone niskim kursem dolara kanadyjskiego i hojnymi ulgami podatkowymi dla filmów, lokalni producenci indie poinformowali w środę.

Skok o 27,3 procent rok do roku do 6,71 miliardów dolarów kanadyjskich (4,94 miliardów dolarów) dla całkowitej zagranicznej produkcji filmowej i telewizyjnej na północ od granicy nastąpił, gdy amerykańskie seriale telewizyjne, takie jak The Handmaid’s Tale, The Flash i Star Trek: Strange New Worlds były kręcone lokalnie, zgodnie z raportem Kanadyjskiego Stowarzyszenia Produkcji Mediów.

Liczba zagranicznych, głównie hollywoodzkich, filmów fabularnych, które kręcone były w Kanadzie, skoczyła ze 141 w 2021 r. do 171 obrazów w ubiegłym roku, a łączne wydatki budżetowe wzrosły z 1,38 mld CAN$ do 1,66 mld CAN$ (1,2 mld USD) w 2022 r. Ten 20-procentowy skok w wielkości zagranicznej produkcji filmowej zrównoważył 4,1-procentowy spadek całkowitej wielkości zagranicznej produkcji seriali telewizyjnych w Kanadzie w 2022 roku.

Liczba głównie amerykańskich programów telewizyjnych, które kręcone były lokalnie w zeszłym roku nieznacznie spadła z 277 do 258, a ogólne wydatki budżetowe na seriale wzrosły z 3,44 mld CAN$ do 3,3 mld CAN$ (2,43 mld US$).

Niezależnie od tego, że amerykańska produkcja w Kanadzie została zahamowana na początku kryzysu COVID-19, a obecnie w związku ze strajkiem amerykańskich scenarzystów na południe od granicy, kanadyjski sektor produkcji filmowej i telewizyjnej nadal przyciąga Hollywood na północ dzięki niskiemu dolarowi kanadyjskiemu w porównaniu z amerykańskim greenbackiem oraz hojnym ulgom podatkowym, które pozwalają Vancouver, Toronto i Montrealowi konkurować z konkurencyjnymi miejscami, takimi jak Luizjana czy Georgia.

W ostatnich latach amerykańskie platformy streamingowe, takie jak Netflix, Amazon i Hulu, wysłały więcej treści do nakręcenia w Kanadzie, przy czym Vancouver korzysta ze swojej bliskości do Los Angeles, a Toronto i Montreal biorą udział w zagranicznych projektach filmowych i telewizyjnych, które pochodzą od głównych europejskich partnerów koprodukcyjnych w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

Czytaj również:  top Chef, "RuPaul's Drag Race" na szczycie Critics Choice Real TV Awards

Latest Posts

Nie przegap