piątek, 2 czerwca, 2023

Ostatnie posty

Serial telewizyjny o Harrym Potterze już budzi kontrowersje: Zaangażowanie J.K. Rowling obrzucone obelgami

Zapowiadany jest dopiero od kilku godzin, a już budzi kontrowersje

Serial telewizyjny o Harrym Potterze został wyemitowany przez Maxa (wcześniej HBO Max), który przerobi ukochane bestsellerowe powieści fantasy J.K. Rowling na „wierny”, długoformatowy serial, który będzie powstawał przez 10 lat. Ambitny projekt obsadzi nowych liderów i będzie zawierał znacznie więcej szczegółów z siedmiu powieści, które często były dość okrojone w ich poprzednich adaptacjach na filmy fabularne Warner Bros., które rozpoczęły się w 2001 roku Harry Potter i Kamień Czarodzieja.

Poza tym, wiecie, jest jeszcze cała dzieląca nas sprawa samej Rowling.

Max nie mógł stworzyć serii bez porozumienia z autorką, która nadal posiada znaczną kontrolę nad prawami filmowymi do swoich opowieści. Rowling będzie zaangażowana w nową serię jako producent wykonawczy, choć nie oczekuje się, że będzie miała codzienną kontrolę lub wkład w pisanie. Wielu uważa opinie autorki wyrażone na temat społeczności trans za obraźliwe.

„J.K. jest producentem wykonawczym, a jej spostrzeżenia będą pomocne” – wyjaśnił Casey Bloys, prezes i dyrektor generalny HBO & Max Content. „Jesteśmy w branży związanej z Harrym Potterem. Program telewizyjny jest nowy i ekscytujący, ale jesteśmy w biznesie Harry’ego Pottera od 20 lat; to nie jest nowa decyzja. Czujemy się komfortowo będąc w biznesie Pottera. J.K. jest bardzo internetowym rozmówcą. … To bardzo zniuansowane i skomplikowane i nie zamierzamy się w to zagłębiać. Naszym priorytetem jest to, co jest na ekranie. Opowieść o Harrym Potterze jest niesamowicie afirmatywna i pozytywna o miłości i akceptacji, i to jest nasz priorytet, to co jest na ekranie.”

Kiedy wszyscy przeczytali oświadczenie Bloysa, postanowili zapomnieć o swoich obawach i przyjąć postawę wyczekującą.

Oh wait, to całkowite przeciwieństwo tego, co się stało. Oto kilka reakcji pracowników mediów:

Vulture krytyk Kathryn VanArendonk napisała: „Ta wierna adaptacja harrego pottera, ogłoszona z absolutnie bzdurną, krańcową pogardą dla politycznego wpływu Rowlinga, jest zła.”

Czytaj również:  Najlepsze nowe zegarki platynowe dla mężczyzn

Reporter Sean T. Collins napisał: „Jeśli przeprowadzasz wywiad z aktorem, filmowcem lub dyrektorem wykonawczym związanym z serialem Harry Potter i nie prowadzisz go pytaniem o JK Rowling prowadzącą grupę nienawiści, to jesteś skończony, skończony, wyrzucony z klubu artystycznego”

Magazyn Out zatweetował: „Nie chcemy żadnych nowych treści o Harrym Potterze, jeśli zaangażowana jest w nie noted transphobe J.K. Rowling”

Podcaster rozrywkowy Dave Gonzales zatweetował: „Dziesięć lat serii Harry Potter z Rowling jako EP to tylko dziesięć lat wydarzeń prasowych wciągających jej antytransową agendę z powrotem do cyklu wiadomości”.

Redaktor Decider Alex Zalben sarkastycznie zatweetował: „Polowanie na czarownice przeciwko JK Rowling trwa nadal, z 10-letnim zobowiązaniem do wiernej adaptacji jej powieści, po raz drugi, teraz w formie telewizyjnej, z nieograniczonymi zasobami jednej z największych firm rozrywkowych na świecie! Polowanie na czarownice!”

A oto niektórzy fani: „Adaptacja każdej książki 'Harry’ego Pottera’ na co najmniej jeden sezon telewizyjny to w zasadzie zobowiązanie się do dziesięcioletniego związku z TERF J.K. Rowling. Nie robisz tego, jeśli jesteś zdalnie otwarty na akceptację tego, że trans mężczyźni są mężczyznami, a trans kobiety są kobietami…” Oraz: „Po prostu bądź szczery! Powiedz, że Harry Potter to lukratywna franczyza, masz nadzieję zarobić na niej miliony i niespecjalnie przejmujesz się krzywdą, jaka płynie dla społeczności trans ze strony Rowling.” Oraz: „JK Rowling powinna zrobić interesującego Exec Producer nowej serii Harry’ego Pottera, biorąc pod uwagę, że wydaje się nie rozumieć żadnego z tematów swojej pracy.”

Nie wiadomo, czy to wszystko będzie miało jakikolwiek wpływ na sam serial, jednak wydaje się to mało prawdopodobne. Najświeższym testem będzie lutowa premiera gry Hogwarts Legacy, która została podobnie zrugana za zaangażowanie Rowling i spotkała się z wezwaniami do bojkotu, a jednak pobiła rekordy sprzedaży, poruszając się w 12 milionach egzemplarzy tylko w pierwszych dwóch tygodniach. Bardziej odległym testem byłaby franczyza filmowa Fantastic Beasts; plan pięciu filmów został zredukowany do trylogii z powodu załamania się kasy. Z drugiej strony, filmy były dość straszne, a drugi i trzeci film uzyskały poniżej 50 procent punktów na Rotten Tomatoes, więc trudno to przypisać kontrowersjom wokół Rowling.

Czytaj również:  Producentka Heather Rae odnosi się do kontrowersji związanych z rdzennym dziedzictwem: "Przez kilka lat identyfikowałam się jako sojuszniczka" (Exclusive)

Jak ujął to jeden z fanów: „Ppl, którzy twierdzą, że nienawidzą JK Rowling są tak zabawne bc nadal czytać jej książki, nadal oglądać jej filmy, nadal grać w jej gry wideo, nadal iść do parków rozrywki Harry Potter, i nadal kupić merch. Ona nie może być odwołana i nigdy nie splajtuje. Muszą sobie to uświadomić.”

Co do samej Rowling, wydała ona takie oto oświadczenie: „Zaangażowanie Maxa w zachowanie integralności moich książek jest dla mnie ważne i nie mogę się doczekać, by być częścią tej nowej adaptacji, która pozwoli na stopień głębi i szczegółowości, na jaki pozwala tylko długoformatowy serial telewizyjny.”

Latest Posts

Nie przegap