29 grudnia 2022 | 16:36

Brytyjska projektantka Vivienne Westwood, znana jako „arcykapłanka punka”, zmarła w czwartek, 29 grudnia w wieku 81 lat.

Dom mody imiennik Westwood zatweetował, że odeszła ona „spokojnie i w otoczeniu rodziny, w Clapham, w południowym Londynie.”

Marka podzieliła się również smutną wiadomością na Instagramie, pisząc: „Vivienne nadal robiła rzeczy, które kochała, aż do ostatniej chwili, projektując, pracując nad swoją sztuką, pisząc książkę i zmieniając świat na lepsze. Prowadziła niesamowite życie. Jej innowacje i wpływ w ciągu ostatnich 60 lat były ogromne i będą kontynuowane w przyszłości.”

Trwająca kilkadziesiąt lat kariera Westwood rozpoczęła się w latach 70-tych – krótko po tym, jak poznała Malcoma McLarena, który później zarządzał zespołem Sex Pistols. Westwood i McLaren otworzyli słynny butik Sex na King’s Road w Londynie, w którym sprzedawali prowokacyjne, inspirowane fetyszem ubrania, jak przystało na nazwę butiku (przez lata powstało ich kilka).

Naomi Campbell took a tumble during Vivienne Westwood's fall 1993 runway show.
Naomi Campbell przewróciła się podczas pokazu Vivienne Westwood z jesieni 1993 roku.
Getty Images

„To zmieniło sposób patrzenia ludzi. Byłem mesjanistycznie nastawiony do punka, widząc, czy można w jakiś sposób włożyć szprychę w system. Zrozumiałem, że nie ma przewrotu bez idei. Nie wystarczy chcieć zniszczyć wszystko” – powiedziała kiedyś Westwood o swojej pracy.

Ona i McLaren zaczęli pokazywać swoje własne kolekcje na początku lat 80-tych, łącząc ostre punkowe odniesienia, które znali i kochali z elementami nowego romantyzmu; jej charakterystyczne gorsety i „mini-crini”, krótka i seksowna wersja wiktoriańskiej krynoliny, były przykładem tej estetyki.

Zachowanie Westwood było równie wywrotowe jak jej styl; w 1992 roku przybyła do Pałacu Buckingham, aby odebrać od królowej Order Imperium Brytyjskiego (OBE), zakręciła się dla kamer – i ujawniła, że pod pozornie konserwatywną spódnicą chodziła w stylu komandosów.

Choć bez wątpienia przyciąga wzrok, kreacje Westwood – od koszulek z nadrukiem nagich piersi po pirackie kapelusze – czasami poświęcały praktyczność dla efektu. Podczas swojego kultowego pokazu „Anglomania” w 1993 roku, wysłała modelki w butach na tak wysokich obcasach, że Naomi Campbell zaliczyła upadek prosto na wybieg.

Czytaj również:  Ciężarna Rihanna rzuciła podpowiedź z pierścieniem "Mama" przed Super Bowl 2023

W ostatnich latach drapowane i gorsetowe projekty Westwood stały się ulubieńcami gwiazd, w tym Kim Kardashian, Belli Hadid, Dua Lipa, Hailey Baldwin i Olivii Rodrigo, by wymienić tylko kilka.

Kiedy Dita Von Teese wyszła za mąż za Marilyna Mansona w 2006 roku, zrobiła to ubrana w purpurę Westwood; księżniczka Eugenie założyła trzy różne kreacje projektanta na królewski ślub Kate Middleton i księcia Williama w 2011 roku.

Zendaya wearing Vivienne Westwood
Drapowane i gorsetowe projekty Westwood pojawiły się na Zendaya, Dua Lipa, Katy Perry, Halsey i niezliczonych innych gwiazdach na czerwonym dywanie.
Getty Images
Dua Lipa wearing Vivienne Westwood
Drapowane i gorsetowe projekty Westwood pojawiły się na Zendaya, Dua Lipa, Katy Perry, Halsey i niezliczonych innych gwiazdach na czerwonym dywanie.
JMEnternational dla BRIT Awards/
Katy Perry wearing Vivienne Westwood
Drapowane i gorsetowe projekty Westwood pojawiły się na Zendaya, Dua Lipa, Katy Perry, Halsey i niezliczonych innych gwiazdach na czerwonym dywanie.
Getty Images dla CMA
Halsey wearing Vivienne Westwood
Drapowane i gorsetowe projekty Westwood pojawiły się na czerwonym dywanie u Zendayi, Dua Lipy, Katy Perry, Halsey i niezliczonych innych gwiazd.
Getty Images

Suknia ślubna Vivienne Westwood była słynna w filmie „Seks w wielkim mieście” z 2008 roku, gdzie Carrie Bradshaw grana przez Sarah Jessicę Parker wybrała obszerną suknię bez ramiączek projektanta na swój ślub z Chrisem Noth’em jako Mr. Big – i chociaż nie wszyscy widzowie kochali styl ślubny, być może o to chodziło.

Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker) wears a Vivienne Westwood wedding gown in 2008's
Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker) nosi suknię ślubną Vivienne Westwood w filmie „Sex and the City” z 2008 roku.
FilmMagic

„Jedynym powodem, dla którego jestem w modzie, jest zniszczenie słowa 'konformizm'” – napisała płomiennowłosa projektantka w swojej biografii z 2014 roku. „Nic nie jest dla mnie interesujące, jeśli nie ma tego elementu”.