Profile kategorii Emmy: Limited/Anthology Series i TV Movie

SERIA LIMITOWANA/ANTOLOGIA

Dopesick (Hulu)

DopesickDzięki uprzejmości Gene Page/Hulu

Trzeźwe i kalejdoskopowe spojrzenie Danny’ego Stronga na kryzys opioidowy zdobyło 14 nominacji, w tym za reżyserię, scenariusz i sześć za aktorstwo, i może pochwalić się pewnym społecznym znaczeniem, którego nie mają jego konkurenci. Film zdobył już nagrodę Peabody Award i nagrodę SAG dla Michaela Keatona, który jako dr Samuel Finnix wygląda na nie do zatrzymania w wyścigu o główną rolę w serialu.

The Dropout (Hulu)

The DropoutDzięki uprzejmości Beth Dubber/Hulu

Film Elizabeth Meriwether o założycielce i dyrektorce Theranos, Elizabeth Holmes (w tej roli Amanda Seyfried), pojawił się na rynku niedawno (marzec-kwiecień 2022) i ma najwyższy wynik na Rotten Tomatoes (89%). Wśród sześciu nominacji znalazły się dwie za reżyserię i jedna za scenariusz, ale zdobył tylko jedną nominację aktorską (dla Seyfried).

Inventing Anna (Netflix)

Inventing AnnaDzięki uprzejmości Nicole Rivelli/Netflix

Kolejną pozycją, która została wyrwana z pierwszych stron gazet, jest opowieść o poczynaniach Anny Delvey, znanej jako Anna Sorokin, której oszustwa zostały ujawnione przez exposé magazynu New York. Trzy nominacje (pozostałe dla gwiazdy Julii Garner i za obsadę) to niski wynik w kategorii, podobnie jak wynik na Rotten Tomatoes (64 procent). Ale być może obejrzało go najwięcej głosujących.

Pam & Tommy (Hulu)

Pam & TommyDzięki uprzejmości Erin Simkin/Hulu

Trzeci film Hulu to spojrzenie Roberta Siegela i D.V. DeVincentisa na kradzież seks-taśmy Pameli Anderson i Tommy’ego Lee w połowie lat 90. i jej wpływ na karierę gwiazd. Film wydaje się nieco lekki, ale zdobył aż 10 nominacji, w tym dla gwiazd Lily James i Sebastiana Stana (grających Anderson i Lee), ale żadnej za reżyserię czy scenariusz.

Biały Lotos (HBO)

The White LotusDzięki uprzejmości Mario Pereza/HBO

Dziwne spojrzenie Mike’a White’a na klasowe i rasowe napięcia w hawajskim kurorcie – w którym goście (i pracownicy) doświadczają wakacji z piekła rodem – zostało wydane najdłużej (lato 2021), ale jest jak dotąd najbardziej nominowane (20, w tym osiem nominacji aktorskich) i jest związane z najwyższym wynikiem Rotten Tomatoes (89 procent). Zapowiedziano już drugą odsłonę.

FILM TV

Chip 'n’ Dale: Rescue Rangers (Disney+)

CHIP N’ DALE: RESCUE RANGERSDzięki uprzejmości Disney Enterprises

Mieszanka żywej akcji i animacji w reżyserii Akivy Schaffera, w której tytułowym bohaterom głosu użyczyli John Mulaney i Andy Samberg, wywołała porównania do Kto wrobił królika Rogera, innej komedii PG o autoreferencyjnym charakterze. Wydany 20 maja (niedawno niż jakikolwiek inny nominowany), ma solidne 80% na Rotten Tomatoes.

Ray Donovan: The Movie (Showtime)

RAY DONOVAN: FILMDzięki uprzejmości Cara Howe/SHOWTIME

Historia, która zostałaby opowiedziana w ósmym i ostatnim sezonie serialu dramatycznego Showtime, gdyby serial nie został niespodziewanie anulowany w lutym 2020 roku, została skondensowana przez showrunnera Davida Hollandera w tym filmie, który ponownie połączył oryginalną obsadę, z Lievem Schreiberem na czele, i osiągnął wysoką, 87-procentową ocenę w serwisie Rotten Tomatoes.

Reno 911! The Hunt for QAnon (Paramount+)

Reno 911! The Hunt for QAnonDzięki uprzejmości Patricka Wymore/Paramount+

Parodia Cops, która była emitowana na Comedy Central od 2003 do 2009 roku, a następnie krótko na Quibi i The Roku Channel, powraca z kolejną opowieścią o beznadziejnych stróżach prawa, tym razem wyruszających w rejs z alkoholem. Film nie miał wystarczającej liczby recenzji, aby uzyskać ocenę Rotten Tomatoes, ale został fatalnie oceniony przez widzów.

The Survivor (HBO)

Barry Levinson wyreżyserował Bena Fostera w tym dramacie – nie jest to prawdziwy film made-for-TV, ale nabytek z 2021 roku z Toronto International Film Festival – o więźniu Auschwitz, który dosłownie musiał walczyć o swoje życie, aby przetrwać Holokaust. Jest na poziomie 85 procent na Rotten Tomatoes, ale Foster, który zrzucił 62 funty do roli, nie został nominowany za swoją główną rolę.

Niezwykłe Święta Zoey (Roku)

Zoey’s Extraordinary Christmas Dzięki uprzejmości Roku

Jedyna pozycja w tej kategorii z wieloma nominacjami (jest też za choreografię) ożywiła serial anulowany w czerwcu 2021 roku przez NBC po dwóch sezonach i odpowiedziała na główne pytanie: Jak Zoey dostała swoje specjalne moce? Spadł 1 grudnia, dłużej niż którykolwiek z konkurentów, ale zachwycił fanów (którzy ocenili go na 91% na Rotten Tomatoes).

Ta historia po raz pierwszy pojawiła się w sierpniowym samodzielnym wydaniu magazynu The Hollywood Reporter.