czwartek, 23 marca, 2023

Ostatnie posty

’Plan C’ Review: Wrażliwy film przedstawia wojowników o prawo kobiet do wyboru

Dokumentalistka Tracy Droz Tragos w odpowiednim czasie, porywająca najnowsza fabuła Plan C stanowi de facto sequel jej wcześniejszego dzieła, 2016’s Abortion: Stories Women Tell w tym, że oba filmy obracają się wokół jednej z najbardziej spornych kwestii w amerykańskiej polityce. Ale tam, gdzie Stories skupiło się na wpływie i doświadczeniach zwykłych ludzi przerywających ciążę lub tych, którzy pomagają innym uzyskać bezpieczny, legalny zabieg chirurgiczny, Plan C oferuje portret tych, którzy są na pierwszej linii frontu wojny o prawo kobiet do wyboru: założycieli i organizatorów, którzy prowadzą Plan C. Ta oddolna organizacja doradza kobietom w sprawie tzw. pigułek aborcyjnych i pomaga im uzyskać dostęp do tych leków, które zostały niedawno uznane za bezpieczne przez FDA, ale są technicznie nielegalne w wielu stanach, które zakazały aborcji po tym, jak Sąd Najwyższy obalił Roe v. Wade w 2022.

Oczywiście, film ma wewnętrzną użyteczność społeczną w tym, że oferuje informacyjne wyjaśnienie, jak te leki – głównie znany jako Mifepristone, który jest używany w połączeniu z Misoprostol – działa bezpiecznie zakończyć ciążę do 12 tygodni, gdy używany doustnie lub dopochwowo przez kogoś, kto jest w ciąży. Widzowie mogą mieć tylko nadzieję, że po premierze w Sundance, film zostanie wyeksponowany na kolejnych festiwalach i w końcu, jak Abortion: Stories Women Tell, emitowany w ogólnokrajowej telewizji. Tragos oferuje tu również ciekawą historię zmian prawa aborcyjnego w USA po decyzji Dobbs widzianą oczami lekarzy, wolontariuszy z organizacji Plan C oraz tych, którzy chcą dokonać aborcji i chcą, by ich głosy, a w niektórych przypadkach nawet twarze, były widoczne na ekranie.

Plan C

The Bottom LinePoruszające i pilne.

Miejsce: Sundance Film Festival (Premiery)
Z udziałem: Francine Coeytaux, Elisa Wells, Robin Marty, dr Torres, dr Amaon, Frances Morales, Carrie Baker, Loretta J. Ross, Farah Diaz-Tello, dr Rebecca Gomperts,
Reżyser/producent: Tracy Droz Tragos
1 godzina 39 minut

Czytaj również:  Box Office: 'Avatar 2' w noworoczny weekend przekracza 1,4 mld dolarów na całym świecie

Biorąc pod uwagę ryzyko oskarżenia i przemocy, kilku z rozmówców zdecydowało się w taki czy inny sposób ukryć swoją tożsamość, czy to poprzez cyfrowe rozmycie, czy też ograniczone ujęcie rysów twarzy lub po prostu nieujawnianie swoich imion. Jedna z lekarek, której głos jest zniekształcony, aby zachować bezpieczeństwo jej tożsamości, mówi, że pozostaje anonimowa przed kamerą tylko dlatego, że musi chronić swojego męża i dzieci. Nikt przy zdrowych zmysłach nie winiłby jej, ani żadnej innej z poznanych tu osób, które poświęcają swoje bezpieczeństwo w nie mniejszym stopniu niż te, które można zobaczyć w Stories Women Tell ryzykując pikietami tak zwanych pro-lifersów.

W rzeczywistości, w dziwny sposób ten film podkreśla, że jest więcej powodów do nadziei teraz dla tych, którzy popierają prawo do wyboru. W pewnym sensie jeden z najgorszych wyników – obalenie Roe – już się wydarzył. Tak długo, jak ludzie będą walczyć o powstrzymanie Republikanów przed najgorszym i uchwaleniem federalnej ustawy zakazującej aborcji w całym kraju, tak długo osoby chcące przerwać ciążę będą mogły uzyskać dostęp do pigułek aborcyjnych ze stanów, w których nie została ona jeszcze zakazana lub mocno ograniczona.

Założycielki Planu C, Francine Coeytaux i Elisa Wells, mają na swoim koncie działalność lobbystyczną i kampanijną – walnie przyczyniły się do tego, że Plan B, znany również jako pigułki poranne, jest powszechnie dostępny w aptekach. Pilna potrzeba poszerzenia dostępu do leczenia Planem C podczas pandemii doprowadziła do ogólnoświatowej ekspansji sieci lekarzy i osób mogących wydawać Amerykanom pigułki aborcyjne, a film przedstawia nam niektórych z ludzi, którzy sprawiają, że jest to możliwe każdego dnia.

Obszerne archiwalne materiały informacyjne są wykorzystywane do wyjaśnienia kluczowych momentów w walce o prawa reprodukcyjne, ale głównie historia wyłania się organicznie z samych rozmówców. Razem tworzą oni portretową kołderkę z wielu różnych grup wiekowych, etnicznych i preferencji seksualnych, a wszystkich ich łączy ponura determinacja w walce, która w nadchodzących latach przybierze wiele form.

Czytaj również:  Wydarzenia tygodnia: "Wyspa ognia", "Ms. Marvel" i inne

Pełne kredyty

Venue: Sundance Film Festival (Premiery)
Z udziałem: Francine Coeytaux, Elisa Wells, Robin Marty, dr Torres, dr Amaon, Frances Morales, Carrie Baker, Loretta J. Ross, Farah Diaz-Tello, dr Rebecca Gomperts,
Firmy produkcyjne: Dinky Pictures, XTR, Lismore Road Productions, Kopcho Reproductive Justice Fund, The Case for Her
Reżyser/producent: Tracy Droz Tragos
Producent wykonawczy: Jess Jacobs, Dr. Holly Corn, Jonathan Kaufelt, Margaret Munzer Loeb, Kathryn Everett, Bryn Mooser, Tracy Droz Tragos
Producenci współwykonawczy: Monika Parekh, Tracy Segal, Evan Segal
Współproducenci: Nancy Blachman, Erin Samueli
Reżyserzy zdjęć: Derek Howard, Emily Topper
Redaktor: Meredith Rathiel Perry
Muzyka: Nathan Halpern
Music supervisor: Tyler Boudreax
Sales: LGNA/CAA
1 godzina 39 minut

Biuletyny THR

Zapisz się, aby otrzymywać wiadomości THR prosto do swojej skrzynki pocztowej każdego dnia

Subskrybuj Zapisz się

Latest Posts

Nie przegap