sobota, 25 marca, 2023

Ostatnie posty

Pat Carroll, zdobywczyni nagrody Emmy i odtwórczyni roli Urszuli w 'Małej Syrence’, zmarła w wieku 95 lat

Pat Carroll, gburowata komediantka nagrodzona Emmy, która przez dziesięciolecia była ostoją telewizji, zanim przeszła do kariery lektora, który wcielił się w czarną wiedźmę Ursulę w Małej Syrence, zmarła. Miała 95 lat.

Carroll zmarła w sobotę na zapalenie płuc w swoim domu w Cape Cod, Massachusetts, jej córka Kerry Karsian powiedziała The Hollywood Reporter.

Żywiołowa osobowość Carroll, jej dowcip i nienaganne wyczucie czasu sprawiły, że była świetnym drugim bananem, a Red Buttons, Jimmy Durante, Mickey Rooney, Steve Allen i Charley Weaver należeli do tych, którzy wzywali ją do uczynienia ich programów zabawniejszymi. Jej wybryki w Caesar’s Hour przyniosły jej nagrodę Emmy w 1957 roku, a w następnym roku była nominowana za pracę w klasycznym variety show.

W wywiadzie z 2013 r. z Kliph Nesteroff, Carroll porównał Howarda Morrisa, Carla Reinera i Sida Caesara w Caesar’s Hour do legendarnej kombinacji podwójnego zagrania Chicago Cubs: Tinkers to Evers to Chance.

„Nauczyłem się tak wiele o komedii obserwując, jak ci trzej pracują razem. To było nieomylne” – powiedział Carroll. „Pracowali razem tak długo, że mieli to wrodzone wyczucie wzajemnego wyczucia czasu. Nie było możliwości, żeby się pomylili. W każdą sobotę wieczorem robiliśmy dwa programy, bo jeden był dla Zachodniego Wybrzeża, a drugi dla Wschodniego. Jeśli całkowicie brzydzili się skeczem, który zrobili, ta trójka siadała w garderobie Sida z pisarzami i pisała zupełnie nowy skecz. Tak, niesamowite.”

Przez następne dwie dekady, bąbelkowa blondynka wydawała się zawsze wyskakiwać w telewizji.

Carroll grała Bunny Halper, pełną energii żonę właściciela klubu nocnego Charleya Halpera (Sid Melton), w trzech sezonach The Danny Thomas Show we wczesnych latach 60-tych ; był Hope Stinson, która dzieliła własność gazety z postacią Teda Knighta, w ostatnim sezonie (1986-87) Too Close for Comfort; i pojawił się naprzeciwko Suzanne Somers w serialu 1987-89 She’s the Sheriff.

Carroll wyróżniała się jako zrzędliwa pacjentka, która dzieliła szpitalną salę z Mary Richards (ta ostatnia była tam, aby usunąć swoje migdałki) w The Mary Tyler Moore Show w 1971 roku, a także portretowała Lily Feeney, matkę postaci Cindy Williams, w 1976 roku w Laverne & Shirley.

W telewizji wystąpiła także w Kopciuszku, Proszę nie jeść stokrotek, Miłości, amerykańskim stylu, Moich trzech synach, Policjantce, Busting Loose, The Love Boat, Trapper John, M.D., Evening Shade, Designing Women i ER.

Carroll był również ulubieńcem programów rozrywkowych. To Tell the Truth, The Match Game, I’ve Got a Secret, Password All-Stars, You Don’t Say and The $10,000 Pyramid – you name it, she played it.

Czytaj również:  Baby Yoda powraca do "Saturday Night Live" w programie "Weekend Update"

I zagrała siostrę Doris Day w With Six You Get Eggroll (1968).

Gardłowy śmiech Carrolla i jego żywiołowa intonacja sprawiły, że był on naturalnym kandydatem do pracy w animacji.

Po raz pierwszy wślizgnęła się do kabiny nagraniowej w 1966 roku dla serialu animowanego The Super 6. Jednak to właśnie w latach 80. jej kariera jako lektora nabrała tempa; można ją było usłyszeć w kreskówkach Yogi’s Treasure Hunt, Galaxy High School, Foofur, Pound Puppies i Superman.

Bez wątpienia jej najbardziej pamiętną postacią była Ursula w filmie Disneya z 1989 roku Mała Syrenka. Okazało się, że była to jedna z jej ulubionych ról. „To była moja życiowa ambicja, by zrobić film Disneya”, powiedziała autorowi Allanowi Neuwirthowi w MakinToons: Inside the Most Popular Animated TV Shows and Movies. „Więc, byłem ich haczykiem, linią i ciężarem.”

Entuzjazm Carroll sprawił, że ośmiornica stała się jej własną postacią, a Ursula stała się jednym z najbardziej pamiętnych czarnych charakterów Disneya. Jednak rolę tę otrzymała dopiero po żmudnych poszukiwaniach prowadzonych przez studio.

Mała Syrenka producent i autor tekstów Howard Ashman był wielkim fanem telewizyjnej Dynastii i wyobrażał sobie Ursulę jako typ Joan Collins. A kto lepiej mógłby ją zagrać niż sama Collins? Niestety, jej agent szybko zniweczył ten pomysł.

Reżyserzy Ron Clements i John Musker widzieli Ursulę bardziej jak wrzaskliwą wodną wersję Bea Arthur, ale jej agent obraził się, gdy scenariusz przyrównał aktorkę do czarownicy – i przeszedł. Roseanne, Nancy Wilson i Nancy Marchand z The Sopranos podobno czytały o roli, ale żadna nie była odpowiednia.

Charlotte Rae i Elaine Stritch brały udział w przesłuchaniach, ale Rae nie miała odpowiedniego zakresu głosu do charakterystycznej melodii Ursuli, „Poor Unfortunate Souls”, a Stritch nie potrafiła wykonać piosenki w sposób, w jaki chciał tego Ashman .

Czytaj również:  Filmowanie w Los Angeles spada do końca 2022 roku

Carroll jednak natychmiast zrozumiał podejście Ashmana. Kluczem było nagranie, które wykonał on sam, śpiewając piosenkę. Gdy Carroll to usłyszał i zobaczył, reszta była już łatwa.

„On dał mi ten występ! Daj spokój, jestem na tyle szczera, żeby to powiedzieć,” powiedziała w MakinToons. „Dostałem od niego całe nastawienie. … Jego ramiona drgały w określony sposób, a oczy podążały w określonym kierunku. … Więcej o tej postaci dowiedziałem się od Howarda śpiewającego tę piosenkę niż z czegokolwiek innego.”

Carroll wygrała rolę i poszła dalej, by podkładać głos pod postać w kilku grach wideo i serialu CBS z 1993 roku Little Mermaid. (Udzieliła również głosu Morganie w wydaniu direct-to-video z 2000 roku Mała Syrenka 2: Powrót do morza.)

Patricia Ann Carroll urodziła się 5 maja 1927 roku w Shreveport w stanie Luizjana. Gdy miała 5 lat, wraz z rodziną przeniosła się do Los Angeles. W wieku 20 lat służyła w wojsku jako Civilian Actress Technician, pisząc, produkując i reżyserując produkcje dla wszystkich żołnierzy. W 1949 roku ukończyła Uniwersytet Katolicki w Waszyngtonie.

Pierwszy profesjonalny występ Carroll miał miejsce w 1947 roku u boku Glorii Swanson w regionalnej produkcji A Goose for a Gander. Doprowadziło to do zwiększenia ilości ról w teatrach, a także wyostrzyło jej zdolności komiczne poprzez występy w nocnych klubach i kurortach.

Carroll zadebiutowała na off-Broadwayu w 1950 roku w Come What May. Wkrótce potem zaczęła pracować w telewizji w Goodyear Television Playhouse, The Red Buttons Show i The Saturday Night Revue.

Carroll po raz pierwszy wystąpiła na Broadwayu w 1955 roku w muzycznej rewii Catch a Star! napisanej przez Danny’ego i Neila Simona. Występ ten przyniósł jej nominację do nagrody Tony. Dekady później Carroll otrzymała entuzjastyczne recenzje za swój off-Broadwayowski, jednoosobowy show Gertrude Stein Gertrude Stein: A One-Character Play.

W swojej recenzji z 1979 roku dla The New York Times, Walter Kerr napisał: „Panna Carroll, pracując z tekstem przygotowanym przez Marty’ego Martina, daje nam dziwaczną, blisko przyciętą, bogato ubraną kobietę, która może być – i kiedyś była – mylona z biskupem, z zapałem, który jest niesamowity… Nie wiem dokładnie, jak panna Carroll jest w stanie to zrobić, ale udaje jej się – bez żadnego wysiłku – sprawić, że podzielamy stosunek Gertrudy Stein do samej siebie.”

Czytaj również:  Jenna Ortega mówi, że miała COVID podczas kręcenia ikonicznej sceny tańca w 'Wednesday'

Aktorka otrzymała nagrodę Drama Desk Award za sportretowanie autora; pokonała inne nominowane do tego wyróżnienia Moore, Susan Sarandon, Phyllis Frelich i Blythe Danner.

Carroll był żonaty z Lee Karsian od 1955 roku do ich rozwodu w 1976 roku, mieli troje dzieci: Tarę, aktorkę; córkę Kerry, dyrektorkę castingu; i syna Seana (zmarł w tym samym dniu co jego mama 13 lat temu).

Ocalała również wnuczka, Evan.

Latest Posts

Nie przegap