piątek, 24 marca, 2023

Ostatnie posty

Oscary: Lista zwycięzców (aktualizacja na żywo)

Everything Everywhere All at Once został uznany za najlepszy obraz podczas 95. dorocznych Nagród Akademii Filmowej, które zostały wręczone w niedzielę wieczorem.

Everything Everywhere zebrał również trzy nagrody aktorskie, najlepszą aktorkę pierwszoplanową dla Michelle Yeoh, najlepszego aktora drugoplanowego dla Ke Huy Quan i najlepszą aktorkę drugoplanową dla Jamie Lee Curtis. Film zdobył również Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny oraz trofeum za najlepszą reżyserię dla Daniela Kwana i Daniela Scheinerta – aka Danielsa – a także za najlepszy montaż filmowy dla Paula Rogersa. Zmierzając do pokazu, Everything Everywhere prowadził wśród nominowanych do Oscarów 2023, mając ich łącznie 11, zdobywając siedem.

Brendan Fraser został uznany za najlepszego aktora pierwszoplanowego za film The Whale. Niemiecki film All Quiet on the Western Front również zdobył cztery nagrody, w tym Oscary za najlepszą muzykę oryginalną, scenografię, zdjęcia i międzynarodową fabułę. Avatar: Droga wody zdobył nagrodę za najlepsze efekty wizualne, a Top Gun: Maverick zdobył Oscara za dźwięk.

Navalny wygrał za najlepszy film dokumentalny, a Black Panther: Wakanda Forever wygrał za projekt kostiumów. Sarah Polley otrzymała nagrodę za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu Women Talking, a Pinokio Guillermo del Toro został uznany za najlepszy film animowany.

Zwycięzcy we wszystkich 23 kategoriach zostali ujawnieni podczas ceremonii, która odbyła się w Dolby Theatre w Ovation Hollywood i była transmitowana na żywo w ABC. (Była również transmitowana online i na całym świecie.)

Jimmy Kimmel poprowadził Oscary 2023, jego trzeci raz emceeing the awards show, z telewizyjnymi weteranami trophyfest Glenn Weiss i Ricky Kirshner produkującymi. (Zobacz przybycie gwiazd na czerwony dywan Oscarów.)

Podczas pokazu wystąpili wszyscy tegoroczni nominowani do najlepszej piosenki oryginalnej. Lady Gaga, zaśpiewała „Hold My Hand” z Top Gun: Maverick; Rihanna stanęła na scenie, by wykonać swój pierwszy nominowany do Oscara utwór „Lift Me Up” z Black Panther: Wakanda Forever. Rahul Sipligunj i Kaala Bhairava wykonali „Naatu Naatu” z RRR, który wygrał najlepszą piosenkę oryginalną. David Byrne, Stephanie Hsu i Son Lux zaśpiewali „This Is a Life” z Everything Everywhere All at Once, a Sofia Carson trafiła na scenę, by wykonać „Applause” Diane Warren z Tell It Like a Woman. Lenny Kravitz wystąpił podczas segmentu „In Memoriam”.

Pełna lista zwycięzców znajduje się poniżej. Odwiedź stronę The Hollywood Reporter poświęconą nagrodom, aby uzyskać więcej informacji na temat sezonu nagród.

Najlepsze zdjęcie

All Quiet on the Western Front – Malte Grunert, Producent
Avatar: Droga wody – James Cameron i Jon Landau, Producenci
The Banshees of Inisherin – Graham Broadbent, Pete Czernin i Martin McDonagh, Producenci
Elvis – Baz Luhrmann, Catherine Martin, Gail Berman, Patrick McCormick i Schuyler Weiss, Producenci
Everything Everywhere All at Once – Daniel Kwan, Daniel Scheinert i Jonathan Wang, Producenci (WINNER)
The Fabelmans – Kristie Macosko Krieger, Steven Spielberg i Tony Kushner, Producenci
Tár – Todd Field, Alexandra Milchan i Scott Lambert, Producenci
Top Gun: Maverick – Tom Cruise, Christopher McQuarrie, David Ellison i Jerry Bruckheimer, Producenci
Triangle of Sadness – Erik Hemmendorff i Philippe Bober, Producenci
Women Talking – Dede Gardner, Jeremy Kleiner i Frances McDormand, Producenci

Czytaj również:  Rebel Wilson ujawnia, że była molestowana seksualnie podczas pracy nad filmem przed #MeToo Movement

Best Directing

The Banshees of Inisherin – Martin McDonagh
Everything Everywhere All at Once – Daniel Kwan i Daniel Scheinert (WINNER)
The Fabelmans – Steven Spielberg
Tár – Todd Field
Triangle of Sadness – Ruben Östlund

Najlepszy aktor w roli głównej

Austin Butler w Elvis
Colin Farrell w The Banshees of Inisherin
Brendan Fraser w The Whale (WINNER)
Paul Mescal w Aftersun
Bill Nighy w Living

Najlepsza aktorka w roli głównej

Cate Blanchett w Tár
Ana de Armas w Blonde
Andrea Riseborough w To Leslie
Michelle Williams w The Fabelmans
Michelle Yeoh w Everything Everywhere All at Once (WINNER)

Najlepszy aktor w roli drugoplanowej

Brendan Gleeson w The Banshees of Inisherin
Brian Tyree Henry w Causeway
Judd Hirsch w The Fabelmans
Barry Keoghan w The Banshees of Inisherin
Ke Huy Quan w Everything Everywhere All at Once (WINNER)

Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej

Angela Bassett w Czarna Pantera: Wakanda Forever
Hong Chau w The Whale
Kerry Condon w The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis w Everything Everywhere All at Once (WINNER)
Stephanie Hsu w Everything Everywhere All at Once

Najlepszy projekt kostiumów

Babylon – Mary Zophres
Czarna Pantera: Wakanda Forever – Ruth Carter (WINNER)
Elvis – Catherine Martin
Everything Everywhere All at Once – Shirley Kurata
Mrs. Harris Goes to Paris – Jenny Beavan

Najlepszy dźwięk

All Quiet on the Western Front – Viktor Prásil, Frank Kruse, Markus Stemler, Lars Ginzel i Stefan Korte
Avatar: Droga wody – Julian Howarth, Gwendolyn Yates Whittle, Dick Bernstein, Christopher Boyes, Gary Summers i Michael Hedges
The Batman – Stuart Wilson, William Files, Douglas Murray i Andy Nelson
Elvis – David Lee, Wayne Pashley, Andy Nelson i Michael Keller
Top Gun: Maverick – Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon i Mark Taylor (WINNER)

Best Original Score

All Quiet on the Western Front – Volker Bertelmann (WINNER)
Babylon – Justin Hurwitz
The Banshees of Inisherin – Carter Burwell
Everything Everywhere All at Once – Son Lux
The Fabelmans – John Williams

Czytaj również:  'In My Mother's Skin' Review: Folk-horrorowa uczta przywołuje "Labirynt Pana" w najlepszy sposób

Najlepszy Scenariusz Adaptowany

All Quiet on the Western Front – Scenariusz Edward Berger, Lesley Paterson i Ian Stokell
Glass Onion: A Knives Out Mystery – Scenariusz Rian Johnson
Living – Scenariusz Kazuo Ishiguro
Top Gun: Maverick – Scenariusz Ehren Kruger i Eric Warren Singer i Christopher McQuarrie; Historia Peter Craig i Justin Marks
Women Talking – Scenariusz Sarah Polley (WINNER)

Najlepszy Scenariusz Oryginalny

The Banshees of Inisherin – scenariusz Martin McDonagh
Everything Everywhere All at Once – scenariusz Daniel Kwan i Daniel Scheinert (WINNER)
The Fabelmans – Napisał Steven Spielberg i Tony Kushner
Tár – Napisał Todd Field
Triangle of Sadness – Napisał Ruben Östlund

Najlepszy krótkometrażowy film fabularny

„An Irish Goodbye” – Tom Berkeley i Ross White (WINNER)
„Ivalu” – Anders Walter i Rebecca Pruzan
„Le Pupille” – Alice Rohrwacher i Alfonso Cuarón
„Night Ride” – Eirik Tveiten i Gaute Lid Larssen
„The Red Suitcase” – Cyrus Neshvad

Najlepszy krótkometrażowy film animowany

„The Boy, the Mole, lis i koń” – Charlie Mackesy i Matthew Freud (WINNER)
„The Flying Sailor” – Amanda Forbis i Wendy Tilby
„Ice Merchants” – João Gonzalez i Bruno Caetano
„My Year of Dicks” – Sara Gunnarsdóttir i Pamela Ribon
„An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It” – Lachlan Pendragon

Najlepszy film animowany

Guillermo del Toro’s Pinocchio – Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar i Alex Bulkley (WINNER)
Marcel the Shell With Shoes On – Dean Fleischer Camp, Elisabeth Holm, Andrew Goldman, Caroline Kaplan i Paul Mezey
Puss in Boots: Ostatnie życzenie – Joel Crawford i Mark Swift
The Sea Beast – Chris Williams i Jed Schlanger
Turning Red – Domee Shi i Lindsey Collins

Najlepsza piosenka oryginalna

„Applause” z Tell It Like a Woman; Muzyka i słowa Diane Warren
„Hold My Hand” z Top Gun: Maverick; Muzyka i słowa Lady Gagi i BloodPop
„Lift Me Up” z Black Panther: Wakanda Forever; Music by Tems, Rihanna, Ryan Coogler and Ludwig Goransson; Lyric by Tems and Ryan Coogler
„Naatu Naatu” from RRR; Music by M.M. Keeravaani; Teksty piosenek Chandrabose (WINNER)
„This Is a Life” z Everything Everywhere All at Once; Muzyka Ryan Lott, David Byrne i Mitski; Teksty piosenek Ryan Lott i David Byrne

Najlepszy Międzynarodowy Film Fabularny

All Quiet on the Western Front – Niemcy (WINNER)
Argentyna, 1985 – Argentyna
Close – Belgia
EO – Polska
The Quiet Girl – Irlandia

Czytaj również:  'R.M.N.' Przegląd filmów | Cannes 2022

Najlepszy makijaż i stylizacja włosów

All Quiet on the Western Front – Heike Merker i Linda Eisenhamerová
The Batman – Naomi Donne, Mike Marino i Mike Fontaine
Black Panther: Wakanda Forever – Camille Friend i Joel Harlow
Elvis – Mark Coulier, Jason Baird i Aldo Signoretti
The Whale – Adrien Morot, Judy Chin i Anne Marie Bradley (WINNER)

Najlepszy projekt scenograficzny

All Quiet on the Western Front – Scenografia: Christian M. Goldbeck; Dekoracje scenograficzne: Ernestine Hipper (WINNER)
Avatar: The Way of Water – Scenografia: Dylan Cole i Ben Procter; Dekoracje scenograficzne: Vanessa Cole
Babylon – Projekt produkcji: Florencia Martin; Dekoracje scenograficzne: Anthony Carlino
Elvis – Scenografia: Catherine Martin i Karen Murphy; Dekoracje scenograficzne: Bev Dunn
The Fabelmans – Scenografia: Rick Carter; Dekoracje scenograficzne: Karen O’Hara

Best Cinematography

All Quiet on the Western Front – James Friend (WINNER)
Bardo, Fałszywa kronika garstki prawd – Darius Khondji
Elvis – Mandy Walker
Empire of Light – Roger Deakins
Tár – Florian Hoffmeister

Najlepsze efekty wizualne

All Quiet on the Western Front – Frank Petzold, Viktor Müller, Markus Frank i Kamil Jafar
Avatar: Droga wody – Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon i Daniel Barrett (WINNER)
The Batman – Dan Lemmon, Russell Earl, Anders Langlands i Dominic Tuohy
Black Panther: Wakanda Forever – Geoffrey Baumann, Craig Hammack, R. Christopher White i Dan Sudick
Top Gun: Maverick – Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson i Scott R. Fisher

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

All That Breathes – Shaunak Sen, Aman Mann i Teddy Leifer
All the Beauty and the Bloodshed – Laura Poitras, Howard Gertler, John Lyons, Nan Goldin i Yoni Golijov
Fire of Love – Sara Dosa, Shane Boris i Ina Fichman
A House Made of Splinters – Simon Lereng Wilmont i Monica Hellström
Navalny – Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller i Shane Boris (WINNER)

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

„The Elephant Whisperers” – Kartiki Gonsalves i Guneet Monga (WINNER)
„Haulout” – Evgenia Arbugaeva i Maxim Arbugaev
„How Do You Measure a Year?” – Jay Rosenblatt
„The Martha Mitchell Effect” – Anne Alvergue i Beth Levison
„Stranger at the Gate” – Joshua Seftel i Conall Jones

Najlepszy montaż filmowy

The Banshees of Inisherin – Mikkel E.G. Nielsen
Elvis – Matt Villa i Jonathan Redmond
Everything Everywhere All at Once – Paul Rogers (WINNER)
Tár – Monika Willi
Top Gun: Maverick – Eddie Hamilton

Latest Posts

Nie przegap