czwartek, 30 marca, 2023

Ostatnie posty

Nikole Hannah-Jones o przeniesieniu 'The 1619 Project’ na ekran, aby „szczerze opowiedzieć o tym, na czym ten kraj został zbudowany”

Cztery lata temu w tym miesiącu Nikole Hannah-Jones, nagrodzona Pulitzerem dziennikarka stojąca za The 1619 Project, po raz pierwszy przedstawiła pomysł na inicjatywę długoformatowego dziennikarstwa swojemu redaktorowi w The New York Times Magazine. Od tego czasu oryginalny projekt eseju został zaadaptowany na podcast, książkę, a teraz na sześcioodcinkowy serial na Hulu we współpracy z Disneyem, ABC i Onyx Collective.

„To było tak niesamowite, ponieważ zazwyczaj publikujesz coś, a następnie kończysz z tym, nie masz nigdy szansy, aby to udoskonalić, rozszerzyć” Hannah-Jones powiedziała The Hollywood Reporter podczas premiery serialu w Los Angeles w czwartek wieczorem. „Z każdą iteracją projektu, uczyłam się czegoś więcej, o historii i o sobie”

Kathleen Lingo, producent wykonawczy w programie i dyrektor redakcyjny ds. filmu i telewizji dla The New York Times, powiedziała, że od razu wiedziała, że projekt jest przygotowany na ekran. „Moją rolą w Timesie jest produkcja filmów dokumentalnych opartych na naszym dziennikarstwie; kiedy po raz pierwszy zobaczyłam magazyn 1619 siedząc w domu w niedzielny poranek, od razu pomyślałam, 'To idealnie nadaje się do przekształcenia w dokument'” – wspominała Lingo. „Ze względu na format rozdziałów i to, że każdy esej był na tak specyficzny temat, był naprawdę bogaty do przełożenia na formę dokumentalną”

Dodała Hannah-Jones o ekranowej adaptacji: „Jest o wiele bardziej dostępna. Docierasz do zupełnie innej publiczności i rozszerzasz to, kto może zaangażować się w informacje zawarte w projekcie. To jest dla mnie naprawdę ważne, zapewnienie, że ludzie, o których piszemy i dla których piszemy, mogą mieć do nich dostęp.”

Reżyser Roger Ross Williams, pierwszy afroamerykański reżyser, który zdobył Oscara (za swój film krótkometrażowy Music by Prudence w 2009 roku) powiedział THR, że choć adaptacja gęstego eseju do formatu wizualnego była wyzwaniem, wykorzystanie osobistej narracji było kluczem.

Czytaj również:  A Trip Inside Peacock's Mystery Comedy "The Resort

„Kiedy po raz pierwszy przeczytałem The 1619 Project, zostałem przekształcony, ponieważ nie znałem własnej historii jako Czarny Amerykanin, nie do końca rozumiałem wszystkie systemowe rzeczy, które były na miejscu”, powiedział. „Po wysłuchaniu podcastu zdałem sobie sprawę, że sekretem transformacji tego była Nikole Hannah-Jones i jej osobista historia oraz sposób, w jaki wykorzystała swoje doświadczenie jako Czarny Amerykanin, aby opowiedzieć tę historię. Więc byłem jak, 'Nikole będzie naszym przewodnikiem przez tę serię.'”

„Argumentem w The 1619 Project jest to, że niewolnictwo jest podstawą Stanów Zjednoczonych… Chcę, abyśmy byli szczerzy w kwestii tego, na czym ten kraj został zbudowany”, powiedziała Hannah-Jones podczas rozmowy po projekcji, moderowanej przez producentkę wykonawczą Oprah Winfrey. „Ale chcę też, żebyśmy zrozumieli … że dziedzictwo niewolnictwa kształtuje nasze społeczeństwo, czy to przyznajemy, czy nie, i nie jest to tylko krzywdzące dla Czarnych. Chcę po prostu, abyśmy byli wyzwoleni przez wiedzę o tym, na czym zostaliśmy zbudowani.”

Hannah-Jones i Winfrey, do których w Q&A dołączyli Williams i producent wykonawczy Shoshana Guy, mówili o tworzeniu sześciu odcinków – zatytułowanych „Democracy,” „Race,” „Music,” „Capitalism,” „Fear,” i „Justice” – które Hannah-Jones powiedziała, że zostały wybrane, ponieważ są „podstawowymi filarami amerykańskiej tożsamości.”

„Ważne było, aby nawlec aktualną historię przez każdy odcinek, ponieważ musimy pokazać, jak wiele się nie zmieniło … że walki Czarnych Amerykanów z dziedzictwa niewolnictwa nadal istnieją dzisiaj i pokazać te i wpleść to przez całą godzinę. Nie chcemy tylko dostać lekcji historii, chcemy zobaczyć, jak to wpływa na nasze życie” – powiedział Williams. „Każdy pojedynczy odcinek nie jest o przeszłości, ale jest o teraźniejszości. Tłumienie wyborców, przemoc policji, brutalna natura kapitalizmu – wszystko to jest tym, czego doświadczamy teraz.”

Czytaj również:  Russo Bros., Millie Bobby Brown i Netflix tworzą zespół dla "The Electric State"

Według Guya, praca nad projektem zakorzenionym w edukacji pozwoliła na głęboką naukę o zakresie wkładu Czarnych w amerykańskie społeczeństwo w trakcie całego procesu, a posiadanie Hannah-Jones za sterami było dodatkowym bonusem. „Dziennikarstwo to zapis, prawda? Nie bez powodu jako dziennikarze mówimy „on the record” i „off the record”, ponieważ tworzymy zapis, a ja nie znam osoby, z którą wolałbym tworzyć zapis niż z Nikole Hannah-Jones,” kontynuował Guy. „Partnerstwo było po prostu fenomenalne i móc pracować dla Czarnej kobiety, która jest odpowiedzialna za projekt, która stworzyła projekt, która marzyła o projekcie i która ma twoje plecy w 100 procentach przez cały czas, jest formą wyzwolenia”

Pierwsze dwa odcinki The 1619 Project są już dostępne w serwisie Hulu, a kolejne odsłony spadają parami w czwartki.

Latest Posts

Nie przegap