piątek, 24 marca, 2023

Ostatnie posty

Lesley Manville i Isabelle Huppert w filmie „Pani Harris jedzie do Paryża”: Recenzja filmu

Istnieje cudowna symetria w obsadzeniu Lesley Manville w Pani Harris jedzie do Paryża, grającej kobietę, która jest przeciwieństwem Cyril, jej roli w Phantom Thread. Tamta postać poruszała się po londyńskim atelier couture w połowie lat 50. z lodowatą pewnością siebie, zaciekle chroniąc swojego brata projektanta sukien i jego klasyczne kreacje. Jako pani Harris, Manville marzy o dostępie do podobnie uprzywilejowanego świata sartorialnego splendoru, w którym jej wiek i klasa sprawiają, że wydaje się być mało prawdopodobnym interlokutorem. Piękno jej występu w tej zachwycającej bajce dla dorosłych polega na sposobie, w jaki jej czystość serca i wrodzona dobroć delikatnie otwierają te zamknięte drzwi.

Manville doskonale radzi sobie z graniem postaci na kruchym, zdystansowanym, a nawet czarnym charakterem; była zaciekle despotyczną matriarchą w Pozwól mu odejść i najbardziej soczystą z intrygantek w Harlots. Rozbrajające jest więc obserwowanie, jak znika w skromnej kobiecie z klasy robotniczej, bez odrobiny podłości czy kalkulacji. Blask, jaki wnosi do roli, wraz ze sprytnymi rozwinięciami scenariusza i lekką reżyserią Anthony’ego Fabiana, daje temu wydaniu Focus Features znaczną przewagę nad ostatnią adaptacją powieści Paula Gallico, słodkim, ale niezapomnianym filmem telewizyjnym z 1992 roku, w którym wystąpiła Angela Lansbury.

Pani Harris jedzie do Paryża

The Bottom LineOczarowanie.

Release date: Piątek, 15 lipca
Cast: Lesley Manville, Isabelle Huppert, Lambert Wilson, Alba Baptista, Lucas Bravo, Ellen Thomas, Rose Williams, Jason Isaacs
Director: Anthony Fabian
Screenwriters: Carroll Cartwright, Anthony Fabian, Olivia Hetreed, Keith Thompson, na podstawie powieści Paula Gallico

Rated PG,1 godzina 55 minut

Tym, co czyni Adę Harris tak uroczą postacią, jest fakt, że nie jest ona arriviste. Zamiast aspiracyjnej wspinaczki, jest kobietą, która nie próbuje ukryć swojego pochodzenia jako sprzątaczka zarabiająca na życie szorując podłogi i szorując łazienki dobrze sytuowanych londyńczyków. Kiedy jednak wpada jej w oko lśniąca suknia couture z domu Dior, zakupiona przez pewną zamożną klientkę (Anna Chancellor), która ciągle płacze z powodu biedy, kiedy przychodzi czas rozliczenia się z domem, pani Harris zaczyna marzyć o tym, jak by się czuła, gdyby sama posiadała taką suknię.

Czytaj również:  10+ Najlepszych ręczników plażowych dla Twojej ostatecznej konfiguracji dnia plażowego

Otrzymawszy w końcu potwierdzenie w 1957 roku o śmierci swojego ukochanego męża pilota RAF-u, Eddiego, zestrzelonego pod Warszawą 12 lat wcześniej, pani Harris przydałaby się w jej życiu odrobina wdzięku, a nawet magii. Ale film wykracza poza okoliczności, w jakich znalazła się pani Harris, aby bronić prawa wszystkich niewidzialnych kobiet do bycia widzianymi i docenianymi jako jednostki, w każdym calu tak samo uprawnione do owijania się w nieskazitelny blask i zmysłowość, jak nieskazitelne piękności, które modelują ubrania w ekskluzywnym salonie Dior na paryskiej Avenue Montaigne.

Wczesna akcja rozgrywa się w zamglonym, bajkowym Londynie, gdzie pani Harris co rano wyrusza do pracy autobusem w godzinach przedpołudniowych ze swoją najlepszą przyjaciółką i sąsiadką, Vi (Ellen Thomas). W szczegółach dotyczących tego, jak gromadzi skandaliczną wówczas sumę 500 funtów, którą kosztowałaby sukienka Diora, można dostrzec niedopowiedziany aspekt „touched-by-an-angel”. Pani Harris osiąga to poprzez serię zaczarowanych spadków, niepowodzeń, szczęśliwych wypadków i pomocną dłoń znajomego bukmachera, Archiego (Jason Isaacs).

Przyjeżdża do Paryża wierząc, że zakup Diora będzie tak prosty jak kupno surduta w Woolworth’s, ale szybko dowiaduje się, że szycie na miarę, pomiary i przymiarki zajmą tygodnie. To wszystko, jeśli uda jej się przebrnąć przez snooty gatekeeper, Madame Colbert (Isabelle Huppert), która wzdraga się na myśl o zwykłej kobiecie w haute couture.

Z pomocą rycerskiego anglofila markiza de Chassagne (Lambert Wilson), pani Harris dostaje miejsce w pierwszym rzędzie sali wystawowej na debiut 10. rocznicowej kolekcji Diora. Ta sekwencja wywoła omdlenia u każdego, kto interesuje się historią mody.

Wśród sukien znajdują się odtworzone oryginały z Domu Diora (maison współpracował z produkcją) i oszałamiające opracowania projektantki kostiumów Jenny Beavan. Podczas gdy obecność kolorowych modelek jest ustępstwem wobec współczesnej publiczności, ekskluzywny défilé jest transportującym krokiem w przeszłość, z operatorem Felixem Wiedemannem sprytnie wykorzystującym dolly zoom Hitchcocka (pierwszy z wielu przypadków, w których wariacje na temat tego ujęcia są stosowane), aby przekazać zachwyt pani Harris.

Jak w każdej iteracji historii o Kopciuszku, pani Harris ma „wróżki”, które pomagają jej pokonać wiele przeszkód na drodze do posiadania sukni Diora. Nieśmiały księgowy firmy André Fauvel (grany przez Emily in Paris’ Lucas Bravo w tradycji totalnego babola, którego nikt nie zauważa za okularami) oferuje jej miejsce w swoim mieszkaniu na wzgórzu Montmartre i zaprasza ją do pożyczenia garderoby swojej nieobecnej siostry. Wspaniała modelka Natasha (Alba Baptista), „twarz Diora”, odpowiada na jej uprzejmość przyjaźnią, wożąc ją po mieście swoim wspaniałym czerwonym kabrioletem Renault Caravelle. Asystentka w salonie Marguerite (Roxane Duran) działa jak bufor z wyniosłym głównym krawcem Monsieur Carré (Bertrand Poncet), podczas gdy pani Harris przywiązuje się do roju szwaczek.

Czytaj również:  Najważniejszy mandat Boba Bakisha: Globalny sposób myślenia, "lokalne wykonanie"

Przełącznik w scenariuszu Carroll Cartwright, Anthony Fabian, Olivia Hetreed i Keith Thompson jest to, że pani Harris sama staje się matką chrzestną. Ona szturcha André, aby przezwyciężyć jego poczucie niegodności i zadeklarować swoje uczucia do Natashy, której pasja do Sartre’a i egzystencjalistów jest tylko jednym z sygnałów, że jest squirming na jej piedestale i głodny życia intelektualnego. Pani Harris zwraca uwagę, kiedy przyjazny winiarz mówi jej: „We Francji robotnik jest królem”, stając się nieprawdopodobnym przywódcą robotników, kiedy pozbawiony gotówki Dom Diora jest zmuszony do redukcji personelu. To pozwala jej również popchnąć André do przodu z jego postępowymi pomysłami na demokratyzację wysokiej mody, jednocześnie powodując iskry z Mme. Colbert, które kończą się z dwoma przeciwnikami jako proto-feministycznymi sojusznikami.

Reżyser Fabian i jego współscenarzyści mają talent do sprawiania, że najbardziej potencjalnie pandziarskie lub sentymentalne wydarzenia schodzą jak wyborny sorbet, tak bardzo, że nawet tak rażące anachronizmy jak afirmacja pani Harris „You go, girl” są ujmujące. I chociaż zachowują pierwotny ponury wynik Gallico dotyczący sukni pani Harris i jej hojnego gestu wobec tępej londyńskiej gwiazdy Pameli Penrose (Rose Williams), dodają podnoszącą na duchu kodę, która jest w pełni bajkowa, nawet rzucając kuszącą wskazówkę, że nie jest za późno, aby pani Harris znalazła nową miłość. Żywiołowe, walcowate tematy partytury Raela Jonesa idealnie pasują do tego materiału.

Piękna scenografia Luciany Arrighi łączy się płynnie z subtelną pracą CG, aby odtworzyć Paryż, który przywołuje wspaniałą filmową przeszłość miasta, zwłaszcza podczas spaceru wzdłuż Sekwany, zafarbowanej w czarującym wieczornym świetle. Film jest listem miłosnym do stolicy Francji i jej salonów mody, więc naturalnie jego wyczucie stylu jest nienaganne. Można sobie wyobrazić, że grzywka z przedziałkiem na bok i kręcony kucyk Baptisty mogą zainspirować wielu naśladowców.

Czytaj również:  Chris Cuomo opowiada o nagłym odejściu z CNN: "Nie podoba mi się, jak to się skończyło"

Ale element ludzki jest tym, co ostatecznie sprzedaje to. Baptista i Bravo tworzą urzekającą parę, ich postacie są wyraźnie przeznaczone do otwierania się nawzajem na swoje życie. Isaacs jest łobuzerskim czarodziejem, Thomas jest wesołym uosobieniem ciepła, a Wilson robi z siebie arystokratę, którego niezamierzone lekceważenie pani Harris pomaga ujawnić jej odmowę bycia jedynie naczyniem pomocniczym wszystkich, bez własnych potrzeb i pragnień.

Huppert jest w swojej najlepszej formie, mniej więcej grając francuski odpowiednik Cyrila Manville’a w Phantom Thread, co sprawia, że jej ewentualny pokaz kruchości jest tym bardziej wzruszający. Ale to jest film Manville’a, zbyt rzadki pojazd dla gwiazd, w którym jeden z najcenniejszych angielskich aktorów bez wysiłku przenosi nas na skrzydłach marzenia pani Harris o egalitarnej elegancji.

Pełne kredyty

Dystrybucja: Focus Features
Firmy produkcyjne: Superbe Films, Moonriver, Hero Squared
Obsada: Lesley Manville, Isabelle Huppert, Lambert Wilson, Alba Baptista, Lucas Bravo, Ellen Thomas, Rose Williams, Jason Isaacs, Anna Chancellor, Christian McKay, Freddie Fox, Bertrand Poncet, Roxane Duran, Guilaine Londez, Philippe Bertin, Vincent Martin
Reżyseria: Anthony Fabian
Scenarzyści: Carroll Cartwright, Anthony Fabian, Olivia Hetreed, Keith Thompson, na podstawie powieści Paula Gallico
Producenci: Anthony Fabian, Xavier Marchand, Guillaume Benski
Producenci wykonawczy: Phillippe Carcassonne, Beata Saboova, Rima Horton, Jen Gorton, Ilda Diffley, Lesley Manville
Reżyser zdjęć: Felix Wiedemann
Scenograf: Luciana Arrighi
Projektantka kostiumów: Jenny Beavan
Muzyka: Rael Jones
Montaż: Barney Pilling
Nadzorca efektów wizualnych: Nikolas D’Andrade
Casting: Andy Pryor, Mathilde Snodgrass

Rated PG,1 godzina 55 minut

Biuletyny THR

Zapisz się, aby otrzymywać wiadomości THR prosto do swojej skrzynki pocztowej każdego dnia

Subskrybuj Zapisz się

Latest Posts

Nie przegap