piątek, 2 czerwca, 2023

Ostatnie posty

John Oliver wyrzuca odwrócenie Roe v. Wade: „To, co Sąd Najwyższy właśnie zrobił, jest całkowicie druzgocące”

Nie jest zaskoczeniem, że gospodarz programu Last Week Tonight John Oliver nie marnował czasu na zajęcie się tematem, który od piątku jest w czołówce wiadomości: odwrócenie przez Sąd Najwyższy Roe v. Wade , przełomowego orzeczenia, które uczyniło aborcję legalną w 1973 roku.

W niedzielnym wydaniu swojego programu HBO, Oliver powiedział, że to posunięcie jest „absolutnie przerażające”, biorąc pod uwagę, że około połowa z 50 stanów USA może zakazać aborcji.

„To jest trudne do żołądka niektóre z radosnych odpowiedzi teraz” Oliver powiedział, wskazując na decyzję Texas prokuratora generalnego do zamknięcia swoich biur piątek w południe i deklarując 24 czerwca coroczne wakacje dla urzędu idzie do przodu. „Nie dostajesz święta, aby świętować utratę praw dla milionów ludzi, kiedy już masz jedno, a nazywa się ono Dzień Kolumba” – powiedział Oliver.

Zwrócił też uwagę na wypowiedź byłego wiceprezydenta Mike’a Pence’a, która brzmiała częściowo: „Dziś wygrało życie” Powiedział Oliver, „[This] jest dość trudne do podjęcia, biorąc pod uwagę, że dla niektórych, zwłaszcza osób niepełnosprawnych i innych grup wrażliwych, wymuszona ciąża może być wyrokiem śmierci.”

Odrzucił również argumenty zwolenników odwrócenia, że adopcja lub aborcja w stanie, w którym jest dozwolona, są „rozsądnymi” alternatywami.

„Nawet jeśli planowane, ciąża jest, najlepszy scenariusz cast, poważne wydarzenie medyczne, które rozrywa swój tyłek, wyrywa swoje organy, a następnie umieszcza je w złym”, powiedział, dodając: „Pomysł, że możesz po prostu szukać innej aborcji w innym stanie jest obraźliwy na jego twarzy, nawet zanim weźmiesz pod uwagę, że niektórzy ustawodawcy już otwarcie szukają sposobów karania aborcji poza stanem.”

Oliver argumentował również, że nie jest to powrót do „czasów przedRoe„, jak niektórzy twierdzili, ale zamiast tego jest to właściwie „niezbadane terytorium”, biorąc pod uwagę, że w stanach, w których aborcja będzie teraz zakazana, każda utrata ciąży może być badana jako czyn przestępczy. Oznacza to, że śledczy mogą uzyskać dostęp do danych elektronicznych, historii wyszukiwania, wiadomości tekstowych i tym podobnych, jeśli podejrzewają, że ktoś dokonał aborcji – coś, co oczywiście nie było dostępne przed orzeczeniem z 1973 roku.

Czytaj również:  Bebe Neuwirth na planie sequela "Frasiera" w Paramount+

„To, co Sąd Najwyższy właśnie zrobił, jest całkowicie niszczące”, powiedział Oliver, dodając: „Wiadomość, którą wysyła Sąd Najwyższy jest całkiem jasna: Nie obchodzi nas, czy ciąża cię zabija, nie obchodzi nas, czy nie chcesz być w ciąży, nie obchodzi nas w ogóle”.

Dodał, że odpowiedź ze strony polityków pro-choice była rozczarowująca, od proszenia o datki od zwolenników do marszałka Izby Nancy Pelosi czytającej poezję.

„Kiedy oni idą nisko, prosimy o 15 dolarów”, Oliver zażartował, kładąc spin na słynny cytat z przemówienia byłej pierwszej damy Michelle Obamy na Konwencji Narodowej Demokratów w 2016 roku.

Latest Posts

Nie przegap