piątek, 2 czerwca, 2023

Ostatnie posty

Jessica Burstein, wieloletnia fotografka serii „Prawo i porządek”, umiera w wieku 76 lat

Jessica Burstein, weteranka fotografii, która pomogła uchwycić franczyzę Law & Order, zmarła po walce z rakiem płuc. Miała 76 lat.

Zmarła 11 kwietnia w swoim domu na Manhattanie, powiedziała jej siostra Patricia Burstein The New York Times.

Urodzona 7 kwietnia 1947 roku w Mineola w stanie Nowy Jork, Burstein dorastała w pobliskim Lawrence. Po ukończeniu NYU w 1968 roku przez kilka lat pracowała dla fotografa komercyjnego Berta Sterna. Następnie, w 1974 roku, została uznana za pierwszą kobietę, która pracowała jako fotograf w NBC.

Dopiero na początku lat 90-tych Burstein poznała Dicka Wolfa, twórcę Law & Order. Ostatecznie zatrudnił ją do fotografowania cotygodniowych miejsc zbrodni w oryginalnym serialu i ostatecznie został jej fotografem w latach 1994-2010, kiedy serial został odwołany. (Został wznowiony w 2022 r.) Fotografowała również spinoffy, w tym Law & Order: Special Victims Unit do 2007 roku i Law & Order: Criminal Intent do 2011 roku.

Kiedy nie pracowała nad serialami kryminalnymi, Burstein fotografowała słynną restaurację i miejsce spotkań celebrytów Elaine’s, które na prośbę właściciela stało się jej wirtualnym studiem w latach 1992-2011. Zlecono jej również sfotografowanie nowego stadionu Yankee Stadium w trakcie jego budowy (został otwarty w 2009 roku).

Burstein opublikowała The Grandmother Book: A Celebration of Family, nad którą pracowała ze swoją siostrą; Law & Order Crime Scenes; oraz Last Looks, aby upamiętnić ostatni sezon Criminal Intent.

Jej prace były prezentowane w kolekcjach prywatnych i korporacyjnych, galeriach i wystawach muzealnych oraz w kilku publikacjach, w tym w The New York Times, The Washington Post, TV Guide, Rolling Stone, People, Time i Vanity Fair. W latach 2007-13 zasiadała w krajowym zarządzie Międzynarodowej Gildii Operatorów Filmowych

Przeżyła jeszcze jedną siostrę, Karen, i dwóch braci, Judda i Johna.

Czytaj również:  Robert Patrick, dramaturg "Dzieci Kennedy'ego", umiera w wieku 85 lat

Latest Posts

Nie przegap