sobota, 25 marca, 2023

Ostatnie posty

Jak „Elvis”, „Good Night Oppy” i „Trzynaście żywotów” wykorzystały sound design do wzbogacenia swoich filmowych światów

Good Night Oppy

PRIME VIDEO

The Mars rover Opportunity in Prime Video’s feature documentary Good Night Oppy

Marsowy łazik Opportunity w fabularnym dokumencie Prime Video Good Night Oppy.Dzięki uprzejmości AMAZON

W przypadku pełnometrażowego dokumentu o łaziku eksploracyjnym Opportunity należącym do NASA Jet Propulsion Laboratory, firma Industrial Light & Magic stworzyła obszerne sekwencje marsjańskie w technice komputerowej, a nadzorujący montaż/projektant dźwięku Mark Mangini miał za zadanie stworzyć dźwięk łazika. „Chcieliśmy, aby Oppy był nieco antropomorficzny” – mówi. „Sami inżynierowie ustawili głowę kamery masztowej na wysokości przeciętnego człowieka, a kamery tak, by rejestrowały obraz stereoskopowo, jak ludzkie oczy. Nie chcieliśmy jednak, aby Oppy brzmiał kapryśnie lub 'gadatliwie’, jak wiele tradycyjnych robotów science-fiction.” Postanowił oprzeć się wyłącznie na dźwiękach, które mógł wydać sam łazik, co wiązało się z nagraniem dźwięków w JPL. „Oszustwo polegało na tym, jak je zorganizowałem” – dodaje Mangini. „Włączyłem [w to] dźwięki 'paplania’ komputerowych dysków i modulowałem je własnym głosem.

„Największym wyzwaniem w zakresie projektowania dźwięku byłoby stworzenie odgłosu, w którym Oppy dostaje 'artretyzmu’,” dodaje. „W miarę jak Oppy się starzał, liczne burze piaskowe zbierały żniwo na każdej ruchomej części, osadzając piasek w każdym otworze.” Zespół „wstrzyknął piasek do ziemskich części mechanicznych, takich jak koła zębate roweru i zawiasy drzwi, aby przybliżyć dźwięk żwiru i piasku skrobiącego po metalowych powierzchniach” Kontynuuje, „Te dźwięki zostały następnie dodane do istniejących serwomotorów i mechanizmów.”

Mangini mówi, że w przypadku dźwięków czerwonej planety „NASA dostarczyła pierwsze nagrania dźwiękowe Marsa, wysłane z Perseverance”, które włączył do dokumentu.

Elvis

WARNER BROS.

Z punktu widzenia dźwięku, co może być bardziej istotne w dramacie muzycznym reżysera Baza Luhrmanna niż śpiew Elvisa? Film najpierw przedstawia wykonawcę jako młodego chłopca z Mississippi, następnie śledzi jego drogę do sławy i niektóre z jego najbardziej klasycznych występów aż do śmierci w 1977 roku. Wczesne testy z Austinem Butlerem, który portretował tytułową ikonę muzyki, doprowadziły do zrozumienia, że aktor będzie „tajną bronią” filmowca, pozwalającą ekipie na połączenie jego popisów wokalnych z tymi Elvisa Presleya. „Pierwszy test na żywo był zdumiewający” – wspomina Wayne Pashley, nadzorujący montaż dźwięku, projektant i mikser nagrań. „Po długim dniu testów na planie Baz i cała ekipa wiedzieli, że Austin musi wykonać każdą piosenkę na żywo. Następnie miksowalibyśmy i mieszali pomiędzy samym Elvisem a channelingowanym występem Austina.”

Czytaj również:  Serena Williams wypowiada się o niesławnym oscarowym policzku Willa Smitha: "We're All Human"

Pashley dodaje, że zespół dźwiękowy wykorzystał połączenie nagrywania z odtworzenia i nagrywania na żywo, podczas gdy odrestaurowane zabytkowe mikrofony z każdej epoki zostały użyte do uchwycenia występów Butlera. „Podczas postprodukcji kazaliśmy Austinowi wejść w kontrolowane środowisko nagrań ADR, używając tych samych mikrofonów do wykonania wszystkich oddechów, chrząknięć i międzywyrazowych porządków wokalnych” – mówi.

Ostatecznie Luhrmann zdecydował się na wykorzystanie występu Butlera w całości do piosenek z lat 50-tych, a następnie miks oryginalnych nagrań Elvisa Presleya z Butlerem z lat 60-tych i 70-tych (dekady, w których jakość oryginalnych nagrań uległa poprawie).

Pinokio Guillermo del Toro

NETFLIX

The eponymous wooden boy in Netflix’s Guillermo del Toro’s Pinocchio.

Tytułowy drewniany chłopiec w Netflix’s Guillermo del Toro’s Pinocchio.Dzięki uprzejmości Netflix

Jednym z celów nadzorującego montaż dźwięków, projektanta i miksera nagrań Scotta Gershina było nadanie „dźwiękowego podpisu” każdej z postaci – choć w animacji wszystko, co słyszymy, musi być stworzone dla wsparcia dramatu. W przypadku tytułowego bohatera zaczęło się od dużej ilości drewna, w tym klonu, mahoniu i palisandru do gitar, a także pracy Foley i dźwięków z biblioteki. Zauważa on: „Gdybyśmy pozostali tylko przy drewnie, dało nam to tylko jeden wymiar słownictwa Pinokia. Więc wtedy zaczęliśmy dodawać małe piski [i inne dźwięki]. Chcieliśmy znaleźć delikatność niektórych metalowych pisków, trochę gumowych pisków i wielu różnych rodzajów drewna, których użyliśmy, aby naprawdę zdefiniować wszystkie emocje jego ruchu.”

Gershin przytacza jako przykład moment, w którym Pinokio zostaje wprowadzony. „Na początku Pinokio jest tak samo 'rzeczą’, stworzeniem, jak wszystko inne. Chcieliśmy więc sprawić, by miał wrażenie, że w każdej chwili może się po prostu rozpaść. Skrzypiał i był bardzo luźno brzmiący. Chcieliśmy pokazać kruchość Pinokia, nawet w dalszej części [filmu], kiedy czuje się bezbronny. Ale były też momenty, w których Pinokio był bardzo uparty i krzyżował swoje [ręce]. Mieliśmy drewniany zamek na miejscu, aby czuć się jak, 'Nie chcę tego robić’ „

Czytaj również:  'The 1619 Project' Review: Przełomowa inicjatywa Nikole Hannah-Jones doczekała się frustrującej adaptacji na Hulu

Bardziej agresywny, przypominający wieloryba Dogfish był połączeniem dźwięków różnych zwierząt, w tym słoni, nosorożców i kotów, sparowanych z własnymi wokalizami Gershina, aby wesprzeć opowieść.

Thirteen Lives

MGM/PRIME VIDEO

Colin Farrell, Joel Edgerton and Viggo Mortensen in Prime Video’s Thirteen Lives.

Colin Farrell, Joel Edgerton i Viggo Mortensen w filmie Prime Video Thirteen Lives.Vince Valitutti / Metro Goldwyn Mayer Pictures

W filmie Rona Howarda o ratowaniu jaskini Tham Luang w Tajlandii w 2018 roku chodziło o zanurzenie. „Po wczesnych dyskusjach z Ronem wiedzieliśmy, że musimy nadać wodzie w jaskiniach bardzo silną tożsamość. Woda jest antagonistą w filmie” – wyjaśnia nadzorujący montaż dźwięku i projektant Oliver Tarney. „Trzyma chłopców w niewoli i utrudnia dostęp ratownikom. Staraliśmy się oddać prawdziwe poczucie tego, jak trudno jest poruszać się w ciasnych i zalanych systemach jaskiń i naprawdę zarejestrować, jak bardzo odizolowani i bezbronni czuli się nurkowie. Dwa główne parametry, na których się skupiliśmy, to obniżone częstotliwości dźwięku pod wodą oraz to, jak trudno jest rozpoznać źródło dźwięku, kiedy jest się pod wodą. (…) Brak natychmiastowej wiedzy o tym, skąd pochodzi dźwięk w tym ciemnym, wszechogarniającym środowisku, potęguje napięcie, klaustrofobię i sprawia, że doświadczenie jest bardziej interaktywne.”

Nadzorująca montaż dźwięku Rachael Tate dodaje, że zespół odbył nawet sesję nagraniową z prawdziwym Johnem Volanthenem (brytyjskim nurkiem jaskiniowym granym przez Colina Farrella) w systemie jaskiń w Wielkiej Brytanii. „Użyliśmy hydrofonów, aby uchwycić specyficzne ruchy tego eksperta nurka jaskiniowego, jego chlupotanie w zbiorniku, ruchy płetw, wszystko, co mogliśmy uzyskać” – wyjaśnia Tate. „Jego wokalizacje zostały następnie dodane do scen nurkowania Colina”.

W przypadku scen poza jaskinią, elementy takie jak tłumy, pojazdy i ulewny deszcz przyczyniły się do wzbogacenia doświadczenia.

Ta historia po raz pierwszy pojawiła się w grudniowym samodzielnym wydaniu magazynu The Hollywood Reporter. Aby otrzymywać magazyn, kliknij tutaj, aby zasubskrybować.

Latest Posts

Nie przegap