sobota, 25 marca, 2023

Ostatnie posty

’Going Varsity in Mariachi’ Review: Dobry film dokumentalny, który mógłby stać się świetnym serialem dokumentalnym

Poza Kenem Burnsem, Stevem Jamesem czy Alexem Gibneyem, a może Liz Garbus, bardzo niewielu dokumentalistów decyduje się na określenie swoich formalnych terminów. Tworzą fabułę lub coś dłuższego w oparciu o to, czego wymaga rynek lub, co częstsze, w oparciu o ograniczenia związane z pieniędzmi lub dostępem.

Więc to nie jest tak, że Sam Osborn i Alejandra Vasquez, reżyserzy Going Varsity in Mariachi, koniecznie spojrzeli na swój dostępny materiał i powiedzieli: „Jasne, wiemy, że to naprawdę najlepiej nadaje się na serial telewizyjny, ale nie” Opowiedzieli historię, którą mogli opowiedzieć i jeśli Going Varsity in Mariachi jest jednym z tych filmów, które są dobre w 104 minuty, ale mogłyby być spektakularne w osiem godzin, to niestety jest to po prostu stan biznesu czasami. A Going Varsity in Mariachi jest całkiem dobry taki jaki jest, ujmująco zdrowy i często żywiołowy. Ale prawie każde z moich zastrzeżeń sprowadza się do „Potrzeba więcej [tu wstawić brak]”

Going Varsity in Mariachi

The Bottom LineRadośnie zdrowy, ale pozbawiony głębi i kontekstu.

Miejsce: Sundance Film Festival (U.S. Documentary Competition)
Reżyserzy: Sam Osborn i Alejandra Vasquez
1 godzina 44 minuty

Dokument zaczyna się od stwierdzenia, że w Teksasie ponad 100 publicznych szkół średnich posiada konkurencyjne zespoły mariachi. Najlepsze z nich pochodzą z Doliny Rio Grande, a nasz główny nacisk kładziemy na Edinburg North High School’s Mariachi Oro.

Trenowany przez Abla Acuñę, Mariachi Oro tradycyjnie znajdował się w czołówce zespołów mariachi, ale gdy zbliża się pierwszy dzień szkoły 2021, jest to zespół w okresie przejściowym. Mają niedoświadczoną sekcję smyczków, trębaczy z reputacją głupków i gitarzystę, który dopiero kilka tygodni wcześniej zaczął grać na tym instrumencie.

Dokument śledzi losy Mariachi Oro w ciągu całego roku szkolnego, od wcześniejszych prób, poprzez imprezy wstępne, aż po zawody na szczeblu państwowym. Po drodze poznajemy Acuñę, wielbiciela mariachi, który w pojedynkę wykonuje zadania, które w szkołach o większych zasobach mogłyby być rozdzielone między cztery lub pięć osób. Spędzamy czas z niektórymi uczniami, w tym skrzypaczką Abby, która potrzebuje stypendium, by spełnić swoje marzenie o studiach z dala od domu; wszechstronną gitarzystką Marleną, będącą w nowym związku z popularną piosenkarką Mariah; oraz skrzypaczką Bellą, której siostry mają nadzieję pójść w jej ślady.

Czytaj również:  "Every Show Has Got to Work Harder": Szef HBO o nominacjach do nagród Emmy

Osborn i Vasquez trzymają się bardzo podstawowej chronologii – ciągle dostajemy aktualizacje, jak długo do następnych zawodów – i pokrywają podstawy wyjątkowo dobrze. Kluczowe standardy mariachi są podane na ekranie identyfikacji i, dzięki osobistemu oddaniu Acuña, widzowie i studenci dostać się do nauki nazwisk kilku kluczowych postaci historycznych w gatunku.

To, czego nie dostajemy, to bardzo jasna ilustracja tego, jak działa konkurencja mariachi. Są odniesienia do systemu punktacji, ale kiedy rzeczywiste wydarzenia toczą się wokół, to jest bardzo trudne do parsowania, które zespoły robią lepiej lub gorzej w ramach tego systemu, co tłumi impet dokumentu. Zespół staje się lepszy w miarę postępów w filmie, ale nie potrafię powiedzieć, czy rzeczywiście jest dobry. I choć dostajemy przebłyski co najmniej dwóch innych drużyn i poznajemy ich trenerów, nie jest to wystarczające, by widzowie rozwinęli jakąkolwiek realną umiejętność porównywania.

Czasami muzyka jest tylko spirytualnym szumem w tle, a dokument jest prowadzony przez jego wyróżnione „postacie”, które są tak natychmiastowo ujmujące i mają tak natychmiastowe przekonujące historie, że chętnie spędziłbym z nimi godziny. Związek Marleny i Mariah jest odpowiedzialny za dwa lub trzy najważniejsze punkty dokumentu i wnosi słodycz, która niemal przenika cały film, nawet jeśli te dwie lub trzy sceny są w zasadzie wszystkim, co dostajemy. Zmagania Drake’a, zarówno z jego nowym instrumentem muzycznym, jak i z nową dziewczyną, która odciąga go od jego zaangażowania w mariachi, zawierają błędy, z którymi łatwo się wczuć. Zapał Abby, aby umieścić trochę dystansu nawet od rodziny, którą kocha, jest całkowicie relatable.

Nawet w przypadku głównych bohaterów, długie odcinki mijają, gdy ich indywidualne narracje zajmują miejsce nieco zdawkowych montaży przygotowawczych, i trudno nie zdawać sobie sprawy, że ważne części zespołu Mariachi Oro, w tym rzekome goof-offs w sekcji dętej, są prawie nieobecne. Biorąc pod uwagę możliwość rozbudowy do pełnego sezonu, istnieje szansa na coś w rodzaju America to Me lub Last Chance U, z dwa razy większą liczbą uczniów w centrum uwagi, więcej możliwości, aby rozwinąć łuki dla dzieciaków, które wiemy, że lubimy, a może szansa na nadanie szczegółów i osobowości rywalizującym programom i ich różnym podejściom do mariachi.

Czytaj również:  ulubieniec 'Star Wars' dyskutuje o niespodziewanym powrocie 'Obi-Wana Kenobiego'

Jest tyle kontekstu, że Going Varsity w Mariachi sprawia wrażenie, jakby mogło go dodać. Edinburg nigdy nie wyłania się jako postać, nie pozostawiając poczucia regionu na poziomie socjoekonomicznym czy socjopolitycznym, z jego bliskim sąsiedztwem granicy. Kiedy Acuña dostaje SMS-y od lokalnego szefa policji, nie ma wystarczającego tła, by wiedzieć, czy to złowieszcze, czy zachęcające. Prawdopodobnie z powodu ograniczeń w dostępie, nie ma też poczucia, że Edinburg North jest społecznością szkolną. Kiedy więc Mariachi Oro walczy o środki, nie ma wystarczającego tła, by wiedzieć, jak zespół jest postrzegany w systemie szkolnym i gdzie trafiają środki.

Więc moje skargi są wszystkie, „Gimme więcej” irytacji. Obejrzyj Going Varsity in Mariachi dla radosnej muzyki i ujmujących dzieciaków. Może jeśli to będzie hit, Osborn i Vasquez będą mogli powrócić do tego serialu jako serii, którą zawsze miał być.

Pełne kredyty

Miejsce: Sundance Film Festival (U.S. Documentary Competition)
Firmy produkcyjne: Osmosis Films, Embeleco Unlimited, Fifth Season, Impact Partners
Reżyserzy: Sam Osborn i Alejandra Vasquez
Producenci: James Lawler, Luis A. Miranda, Jr. , Julia Pontecorvo
Producenci wykonawczy: Jenny Raskin, Lauren Haber, Geralyn White Dreyfous, Owen Panettieri, Steve Cohen, Paula Froehle, Debbie L. McLeod
Redaktor: Daniela I. Quiroz
Director of Photography: Michael Crommett
Composer: Camilo Lara & Demian Galvez
1 godzina 44 minuty

Biuletyny THR

Zapisz się na wiadomości THR prosto do swojej skrzynki pocztowej każdego dnia

Subskrybuj Zapisz się

Latest Posts

Nie przegap