sobota, 25 marca, 2023

Ostatnie posty

Gitarzysta Queen Brian May wśród artystów, liderów i innych osób na liście najlepszych brytyjskich wyróżnień

Gitarzysta Queen, Brian May, znalazł się wśród artystów, projektantów, przywódców społecznych i członków angielskiej drużyny piłki nożnej kobiet na liście noworocznych wyróżnień w Wielkiej Brytanii.

Ponad 1,100 osób znalazło się na ogłoszonej w piątek liście, która jako pierwsza została podpisana przez króla Karola III, podała Associated Press. Lista jest coroczną tradycją w kraju, celebrującą osiągnięcia i służbę ludzi.

May otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla muzyki i swoją działalność charytatywną. W odpowiedzi na uznanie, były gitarzysta Queen, który posiada również doktorat z astrofizyki, powiedział: „Będę traktował rycerstwo nie tyle jako nagrodę, ale bardziej jako ładunek – zlecenie – dla mnie, aby kontynuować walkę o sprawiedliwość – być głosem dla tych, którzy nie mają głosu. Będę się starał być godnym – być tym Rycerzem w lśniącej zbroi”

AP poinformowała również, że Mary Quant, 92-letnia projektantka najbardziej znana z popularyzacji minispódniczki w latach 60-tych, została uznana za swoją służbę dla mody. Order of the Companions of Honor, który otrzymała, przyszedł siedem lat po tym, jak została uczyniona dame – żeńskim odpowiednikiem rycerza – w uznaniu jej projektów.

Wśród innych uhonorowanych znaleźli się artysta Grayson Perry, który został pasowany na rycerza za zasługi dla sztuki, oraz dyplomaci brytyjscy, którzy zostali wyróżnieni za kształtowanie reakcji kraju na wojnę na Ukrainie.

Jak podaje AP, połowa tegorocznych wyróżnień trafiła do kobiet. Niektóre z nich były członkami drużyny piłkarskiej Anglii, która wygrała Mistrzostwa Europy Kobiet w 2022 roku – kapitan Leah Williamson otrzymała OBE, podczas gdy koleżanki z drużyny Lucy Bronze, Beth Mead i Ellen White zostały MBE.

Uhonorowano również osoby prowadzące kampanie na rzecz działań w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu, zaangażowania młodzieży i zwalczania dyskryminacji, a także kilku przywódców społeczności żydowskiej, w tym głównego rabina Wielkiej Brytanii, Ephraima Mirvisa.

Czytaj również:  Sundance: Ekipa "20 dni w Mariupolu" o relacjonowaniu wojny na Ukrainie: "To, co tu widzicie, dzieje się właśnie teraz"

Nominacje do najwyższych odznaczeń są składane w rządowym Cabinet Office, a następnie weryfikowane przez komisję. Następnie są one przekazywane do zatwierdzenia premierowi i monarsze.

Latest Posts

Nie przegap