Dokąd może zmierzać saga Marvela o Multiverse

Powrót Marvel Studios na San Diego Comic-Con był showstopperem, którego fani przyszli oczekiwać. Po miesiącach marudzenia wielbicieli Marvela, że potrzebują jasnej mapy, gdzie zmierzają fazy poEndgame i obaw, że Marvel Studios nie ma nadrzędnego planu w ruchu (co, daj spokój. Oczywiście, że ma), zakres został w końcu wyjaśniony. Szef Marvel Studios Kevin Feige ujawnił zwiastuny, daty premiery zapowiedzianych wcześniej Blade, Captain America: New World Order, Fantastic Four i Thunderbolts, a także sneak peek na nadchodzące projekty. Nakreślił również Fazę 5 i 6, której kulminacją będzie Avengers: Secret Wars i zakończenie tego, co teraz zostało ujawnione jako The Multiverse Saga.

Bez zaskoczenia, panel Marvel Studios dostarczył wiele informacji do przetrawienia na raz i wciąż pozostaje co najmniej osiem innych projektów do ogłoszenia w The Multiverse Saga, z których część z pewnością zostanie ujawniona na D23 we wrześniu. Ale na razie mamy całkiem dobre pojęcie o tym, dokąd zmierzają sprawy. Chociaż zakres niektórych projektów i to, jak będą pasować do multiwersum, pozostaje do przewidzenia.

Phase 4

Tatiana Maslany w She-HulkChuck Zlotnick

She-Hulk: Attorney at Law

Kolejny i ostatni serial Marvela na ten rok, She-Hulk będzie forpocztą Marvel Studios w półgodzinnej komedii. Dziewięcioodcinkowy serial, stworzony przez Jessicę Gao, śledzi Jennifer Walters (Tatiana Maslany), której życie zmienia się po transfuzji krwi od jej kuzyna, Bruce’a Bannera (Mark Ruffalo), aka, The Hulk. Najnowszy zwiastun serialu podkreśla rywalizację między rodzeństwem, gdzie Walters okazuje się być lepsza w poruszaniu się w świecie Hulka niż Bruce, jednocześnie reprezentując klientów obdarzonych supermocami, w tym The Abomination (Tim Roth).

Seria wygląda, aby wyciągnąć wiele z runów Johna Byrne’a i Dana Slotta, i chociaż aspekt komediowy jest podkreślany, z She-Hulk łamiącą czwartą ścianę, może być większe stawki w grze. Jak widzieliśmy w Avengers: Endgame, Hulk przyzwyczaił się do światła reflektorów jako Smart Hulk i stał się celebrytą. Co się stanie, gdy światło reflektorów przesunie się z niego na kogoś lepszego w byciu Hulkiem? Być może dziecięca persona oryginalnego Hulka wyłania się ponownie, lub Banner dalej eksperymentuje na sobie, aby poprawić swoje zdolności, z katastrofalnymi rezultatami.

She-Hulk może również zagrać w niedawno zapowiedzianym Thunderbolts, z przestępcami, których reprezentuje Walters, rekrutowanymi do drużyny w miejsce odbycia kary. Aha, i jest jeszcze fakt, że Daredevil (Charlie Cox) powróci jako superbohater-prawnik i będzie nosił swój klasyczny żółty i rubinowy strój. Wygląda na to, że pomimo lżejszego tonu i krótszych odcinków, She-Hulk wywrze znaczący wpływ na przyszłość MCU.

Tenoch Huerta jako Namor w filmie Marvel Studios Czarna Pantera: Wakanda Forever Dzięki uprzejmości Marvel Studios

Czarna Pantera: Wakanda Forever

Oszałamiający zwiastun Wakanda Forever zadebiutował na Comic-Conie, zachwycając fanów, którzy byli słusznie zaniepokojeni i wciąż opłakiwali utratę aktora Chadwicka Bosemana. Marvel podjął kontrowersyjną decyzję o śmierci T’Challi w MCU, decyzję, którą warto omówić bardziej szczegółowo po premierze filmu. Nie ma jednak wątpliwości, że reżyser Ryan Coogler i spółka stworzyli emocjonalny hołd, jednocześnie rozszerzając mit Wakandy. W sequelu skupimy się na kobietach z Wakandy, z Nakią (Lupita Nyong’o), Ramondą (Angela Bassett), Okoye (Danai Gurira), Shuri (Letitia Wright) i nowicjuszką Aneką (Michaela Coel), która odegrała ważną rolę w słynnej Czarnej Panterze Ta-Nehisi Coatesa, wszystkie zajmą centralną scenę. A Ironheart, Riri Williams (Dominque Thorne) również będzie tworzyć swoje własne dziedzictwo jako technologiczny geniusz i bohater porównywalny z Tonym Starkiem.

Feige potwierdził również najgorszy trzymany sekret sequela, Tenoch Huerta będzie portretował Namora, króla podwodnej cywilizacji Azteków, Talocan. W komiksach Namor ma historyczną relację z T’Challą, w której ich zdarta wierność przeradza się w gorzką i śmiertelną rywalizację. Wygląda na to, że Coogler zamierza poświęcić tyle samo uwagi na spreparowanie tego tajnego podwodnego imperium, co zrobił dla Wakandy, a to z pewnością jest warte entuzjazmu. Namor będzie nieuchronnie obecny w MCU przez jakiś czas, ale pytanie, czy król oceanu skończy jako przyjaciel czy wróg do czasu, gdy Wakanda Forever osiągnie swój koniec, pozostaje do rozstrzygnięcia.

No i jeszcze kwestia następnej Czarnej Pantery. W zasadzie każdy, od M’Baku (Winston Duke) do Shuri, został teoretycznie wybrany do objęcia płaszcza. Pokazywany w ostatniej chwili w zwiastunie czarno-złoty strój Pantery sprawia, że niektórzy fani domyślają się nawet, że Erik Killmonger (Michael B. Jordan) powróci. W końcu prosił o pochówek w oceanie. W każdym razie, Wakanda Forever będzie oznaczać koniec Fazy 4, która raczej pasuje do odpuszczania i przyjmowania nowych ról. Spodziewajcie się piekielnej sceny po napisach końcowych, gdyż podobno ma zadebiutować trzeci monarcha. Wszystkie znaki wskazują na Dooma.

Phase 5

Trzeci film o Ant-Manie zapoczątkuje Fazę 5 i odkryje Quantum Realm, które jak wiemy jest sekretem odblokowania podróży w czasie. Podczas gdy poprzednie dwa filmy o Ant-Manie były stosunkowo niskie stawki, wydaje się, że reżyser Peyton Reed będzie podnosić stawkę w tym jednym z mniej czasu spędzonego w San Francisco, a więcej czasu ze Scottem Langiem (Paul Rudd), jego córką Cassie (Kathryn Newton), jego partnerką Hope van Dyne (Evangeline Lilly) i jej rodzicami Hankiem Pymem (Michael Douglas) i Janet van Dyne (Michelle Pfeiffer) badającymi związek Quantum Realm z multiwersum.

Paul Rudd na Comic-Con

Ant-Man i Osa: Quantumania

Ale to nie będą tylko rodzinne wakacje, ponieważ Kang (Jonathan Majors), podróżujący w czasie zdobywca, będzie głównym antagonistą w tym filmie, i wydaje się, że głównym antagonistą przez większość Sagi Multiverse. Chociaż Kang, jeden z największych wrogów Avengers, może wydawać się dziwnym złoczyńcą do wprowadzenia w sequelu Ant-Man, mamy nadzieję, że ustawi on stawkę fazy 5 na wysokim poziomie. Zdecydowanie spodziewajcie się kilku ofiar. Kang nie będzie jedynym złoczyńcą w sequelu, ponieważ M.O.D.O.K. ma się pojawić i może to być przemieniony Darren Cross (Corey Stoll) z pierwszego filmu.

Dzięki temu, że dorosła już Cassie Lang otrzyma swój własny kostium i moce w trzecim wpisie, Marvel Studios nadal przybliża się do posiadania pełnego rosteru Young Avengers. To nie jest pytanie, czy zobaczymy drużynę pojawić, ale kiedy.

James Gunn na Comic-Con, aby pokazać Guardians of the Galaxy Vol 3Chris Delmas/AFP/Getty Images

Strażnicy Galaktyki vol. 3

James Gunn szykuje się na złamanie kilku serc. Trzecia i ostatnia odsłona Strażników, przynajmniej ta iteracja, jak zauważają Gunn i Feige, zapowiada się na emocjonalną. Teaser trailer, osadzony w utworze The Flaming Lips „Do You Realize?” z pewnością wskazuje na śmierć(y) ukochanych bohaterów. Film ma skupić się na Rockecie (Bradley Cooper), jego pochodzeniu i relacji z czarnym charakterem, The High Evolutionary (Chukwudi Iwuji), widzowie są już zdesperowani, aby dowiedzieć się, czy futrzak wyjdzie z tego żywy. Gunn nie zabiłby Rocketa, prawda? Prawda?

W trzecim tomie zadebiutują także Adam Warlock (Will Poulter), złoty kosmiczny „bóg” teasowany pod koniec Vol. 2, oraz Cosmo the Space Dog (Maria Bakalova). Nie wiadomo, jak odegrają się w podróży Rocketa, ale ich włączenie, wraz z wątkami relacji Star-Lorda (Chris Pratt) i Gamory (Zoe Saldana) oraz miejscem Nebuli (Karen Gillan) we wszechświecie po śmierci jej ojca Thanosa, sugeruje, że Vol. 3 będzie największym jak dotąd filmem o Strażnikach.

Biorąc pod uwagę, że poprzednie filmy Gunna o Marvelu były w dużej mierze samodzielne, spodziewaj się, że tak samo będzie w przypadku tej trylogii-kapitala. Chociaż na pewno zobaczymy niektóre z postaci z tego filmu w wielkim finale Sagi Multiverse, Avengers: Secret Wars, wydaje się mało prawdopodobne, że film będzie zbytnio uwikłany w alternatywne rzeczywistości i podróże w czasie.

Charlie Cox jako Matt MurdockBarry Wetcher/Netflix/Courtesy Everett Collection

Daredevil: Born Again

Cox nie przestaje wygrywać. Po swoim cameo jako Matt Murdock w Spider-Man: No Way Home (2021), potwierdzeniu roli w She-Hulk, nadchodzącym Echo, oraz w serialu animowanym, Spider-Man: Freshman Year, Cox w końcu wchodzi na ring jako Daredevil w solowej serii po raz kolejny.

Na Comic-Conie ogłoszono, że 'ol hornhead powróci w 18-odcinkowym sezonie, Daredevil: Born Again, od Matta Cormana i Chrisa Orda, z Coxem powtarzającym swoją rolę jako Matt Murdock i Vincentem D’Onofrio powracającym jako Kingpin. 18 odcinków zdecydowanie wydaje się dużo, zwłaszcza w porównaniu do zwykłych sześcioodcinkowych seriali Marvela na Disney+. Trudno uwierzyć, że serial będzie trwał przez 18 kolejnych tygodni i nie zostanie przerwany w trakcie jego trwania. Ale długość serialu sugeruje też sporo miejsca na pojawienie się innych postaci, być może reszty Marvel’s Defenders, Jessiki Jones, Luke’a Cage’a i Iron Fista. A jeśli będziemy mieli szczęście, może nawet pojawienie się Spider-Mana.

Możemy założyć, że wszystkie seriale Marvela Netflixa pozostaną kanoniczne, ale serial rodzi również pytanie, czy zobaczymy powrót reszty obsady z oryginalnej serii, czy też świat Daredevila zostanie zaludniony przez nowe postacie, a może nawet lżejszy dotyk, podobny do Run Marka Waida, który wygrał Eisnera. Chociaż podtytuł Born Again dzieli nazwę z klasyczną historią Franka Millera, te narracyjne bity zostały pokryte w trzecim sezonie Daredevil i biorąc pod uwagę, jak wpływowy okazał się Miller w tej serii, czuje się, że nadszedł czas, aby odejść od niego i przejść do innych twórców, którzy pomogli ukształtować Daredevila przez lata.

Phase 6

Avengers: Dynastia Kang i Avengers: Tajne wojny

Faza 6 ma jak na razie tylko trzy zapowiedziane pozycje, choć z pewnością w najbliższych latach będzie się bardziej zaludniać. Ostatnia faza Sagi Multiverse rozpoczyna się od Fantastycznej Czwórki, a kończy dwoma Avengersami, z tytułami, które mają ogromne znaczenie dla długoletnich fanów komiksów.

Dynastia Kang to 16-częściowy arc w The Avengers, który trwał od 2001 do 2002 roku. W serii, Kang przybywa z 31st wieku wraz ze swoim synem Marcusem i nie tylko próbuje przejąć świat, ale odnosi sukces! Tak jest do czasu, gdy Avengers walczą i ostatecznie go pokonują. Jak na historię opartą na podróży w czasie, The Kang Dynasty jest zaskakująco prosta i przypomina Star Wars, w której grupa rebeliantów, Avengers, stara się obalić złego imperatora na stacji kosmicznej. Ale podobnie jak poprzednie Avengers filmy, które zapożyczały tytuły od słynnych wydarzeń komiksowych, Avengers: The Kang Dynasty prawdopodobnie będzie miał niewiele podobieństw do komiksów, poza tym, że skupi się na grze Kanga o całkowitą kontrolę nad Ziemią. za sterami projektu stanie Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings reżyser Destin Daniel Cretton.

Biorąc pod uwagę, że Avengers: Endgame już zrobił podróż w czasie z powrotem do historii Mścicieli, załóż, że taktyka podróży w czasie zostanie wykorzystana do innego efektu tutaj, może nawet featuring Avengers podróży do przyszłości i widząc, co wszystkie ich bohaterstwo i dziedzictwo przyniosły na multiversum. Może to właśnie tutaj zobaczymy, jak Young Avengers stają się The Avengers, a także zobaczymy wersje Spider-Mana Toma Hollanda w średnim wieku i Kamalę Khan (Iman Vellani), która przejęła płaszcz Captain Marvel.

Jeśli chodzi o Avengers: Secret Wars, wydaje się prawdopodobne, że film będzie bardziej inspirowany serią Jonathana Hickmana i Esada Ribica z 2015 roku niż wydarzeniem z 1984 roku, ze względu na ideę inwazji wprowadzoną w Doctor Strange in the Multiverse of Madness, a także multiwersalne skupienie tego komiksowego wydarzenia. Fabuła widzi fragmenty różnych wersji Ziemi w całym multiwersum rozbitych i zebranych razem, aby utworzyć Battleworld, świat podzielony na terytoria, w którym Doctor Doom, uzyskawszy wszechmoc, rządzi ponad wszystkim. Pomyślcie Gra o Tron w multiwersum Marvela. Battleworld oczywiście oznacza, że w filmie jest miejsce na wersje postaci sprzed MCU, Tobey Maguire i Andrew Garfield’s Spider-Men, Eric Bana’s Hulk, Hugh Jackman’s Wolverine, a nawet Nicolas Cage’s Ghost Rider. Mogłyby się też pojawić warianty zmarłych postaci. Zasadniczo byłby to film, który niektórzy wyobrażali sobie jako Multiverse of Madness zamiast tego, że będzie to sequel Doctora Strange. Secret Wars to ambitne przedsięwzięcie z efektem końcowym, który może napisać na nowo historię MCU, a może nawet zrestartować wersje postaci.

Jak więc The Kang Dynasty i Secret Wars mają się do siebie? W komiksach nie mają. Ale jeśli filmy miałyby wziąć jakiś aspekt z wersji Secret Wars z 1984 roku, wojna o władzę między Kangiem a Doomem mogłaby stanowić przekonujące połączenie. Jeszcze bardziej przekonujące, jeśli MCU pójdzie drogą komiksową i ujawni, że Kang, prawdziwe nazwisko Nathanial Richards, jest potomkiem Reeda Richardsa i Doctora Dooma.

Podczas gdy harmonogram Marvel Studios z Comic-Conu sugeruje, że The Multiverse Saga zakończy się w 2025 roku, czyli za nieco ponad trzy lata, spodziewajcie się, że efekty sagi rozegrają się nieco dłużej. W końcu jest tyle światów do odkrycia.