czwartek, 1 czerwca, 2023

Ostatnie posty

’CODA’ Producent, reżyserzy Jacques Audiard, Michel Gondry w komitecie oskarowym Francji w 2023 r

Francuska Rada Filmowa, CNC, w piątek odsłoniła pierwszy siedmioosobowy skład zarządu, który wybierze oficjalnego pretendenta Francji do najlepszego międzynarodowego Oscara w 2023 roku.

Uznani francuscy reżyserzy Michel Gondry (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) i Jacques Audiard (Rust and Bone, A Prophet) zasiądą w komisji wraz z CODA producentem Philippe’em Rousseletem, Godland producent Didar Domehri, dyrektorzy sprzedaży filmów Hengameh Panahi, prezes francuskiej grupy sprzedaży Celluloid Dreams, prezes Kinology Grégoire Melin oraz Ariane Toscan du Plantier, dyrektor francuskiej i międzynarodowej dystrybucji we francuskiej grupie medialnej Gaumont.

Siedmioosobowa rada spotka się dwukrotnie – 15 września, kiedy to wstępnie wybierze krótką listę trzech do pięciu francuskich filmów, które będą brane pod uwagę przy przyznawaniu Oscarów w 2023 roku – oraz 22 września, kiedy to spotka się z producentami i firmami sprzedażowymi reprezentującymi filmy z krótkiej listy przed dokonaniem ostatecznego wyboru.
Prezes CNC i prezes francuskiej grupy promującej kino Unifrance wezmą udział w spotkaniach jako obserwatorzy, ale nie będą mieli prawa głosu.

Zgłoszenie Francji do Oscarów w 2023 roku musi zostać wysłane do Akademii Filmowej przed 3 października.

Pod uwagę będą brane wyłącznie produkcje francuskie – filmy, w których większość zespołu artystycznego stanowią Francuzi – nakręcone głównie w języku innym niż angielski (choć niekoniecznie w języku francuskim), które zostały wydane między 1 stycznia a 30 listopada 2022 r.

Na początku tego tygodnia francuska minister kultury Rima Abdul-Malak wydała dekret reorganizujący
francuski komitet selekcji Oscarów, który był krytykowany za brak synchronizacji z wyborcami Akademii.

W zeszłym roku komisja selekcyjna wybrała kontrowersyjny i budzący podziały laureat Złotej Palmy Julii Ducournau Titane, który miał reprezentować Francję, przed dramatem aborcyjnym Audrey Diwan Happening, filmem, który zdaniem wielu miałby większe szanse na Oscarach. Titane nie znalazł się na krótkiej liście Oscarów.

Czytaj również:  Producent wykonawczy Jesse Collins o Super Bowl Halftime Show Rihanny: "Czuję, że jej wizja została zrealizowana"

W rzeczywistości, z ostatnich 10 francuskich międzynarodowych zgłoszeń do Oscara, tylko cztery znalazły się na ostatecznej krótkiej liście, a tylko dwa – Deniz Gamze Ergüven’s Mustang w 2015 roku i Ladj Ly’s Les Misérables w 2019 roku – otrzymały nominacje do Oscara. Żaden z nich nie wygrał. Francja nie zdobyła Oscara za najlepszy film międzynarodowy od czasu Indochine Régisa Wargniera w 1993 roku.

Latest Posts

Nie przegap