poniedziałek, 27 marca, 2023

Ostatnie posty

Carl Kleinschmitt, scenarzysta 'The Dick Van Dyke Show’ i 'M*A*S*H’, zmarł w wieku 85 lat

Zmarł Carl Kleinschmitt, scenarzysta sitcomów, który pracował przy The Dick Van Dyke Show i M*A*S*H oraz stworzył dwa seriale z udziałem Sandy Duncan i komedię futbolową 1st and Ten. Miał 85 lat.

Kleinschmitt zmarł w czwartek wieczorem z powodu komplikacji po raku MDS (zaburzenie krwi) w swoim domu w Atwater Village w Los Angeles, rzecznik rodziny powiedział The Hollywood Reporter.

Kleinschmitt, który pisał często z nieżyjącym już Dale’em McRavenem, napisał odcinki takich innych seriali jak Hey Landlord, Good Morning World, The Doris Day Show, That Girl, Gomer Pyle, U.S.M.C., The Courtship of Eddie’s Father, Love, American Style, My World and Welcome to It, Karen, Welcome Back, Kotter i The Love Boat.

Napisał również dwie fabuły: Middle Age Crazy (1980), w którym wystąpili Bruce Dern i Ann-Margret, oraz Kiss Shot (1989), w którym wystąpiła Whoopi Goldberg.

W 1971 roku Kleinschmitt stworzył sitcom CBS Funny Face, luźno oparty na musicalu filmowym Audrey Hepburn z 1957 roku o tej samej nazwie, w którym Duncan wystąpiła jako Sandy Stockton, nauczycielka, która na boku zajmuje się aktorstwem i modelingiem.

Program był bardzo promowany, ale odrzucony przez krytyków i nie przetrwał roku, trwając tylko 13 odcinków. (U Duncan zdiagnozowano również guz za lewym okiem i potrzebowała operacji, co przyczyniło się do jego krótkiego trwania.)

Następnej jesieni Kleinschmitt powrócił z The Sandy Duncan Show, przerobioną komedią z nowymi graczami drugoplanowymi (w tym Tomem Bosleyem), w której postać Stocktona pracowała dla agencji reklamowej. Niestety, ta wersja również przetrwała tylko 13 odcinków.

Znacznie lepiej powiodło mu się z serialem HBO 1st and Ten, w którym wystąpili Delta Burke, Reid Shelton i O.J. Simpson, a który trwał 80 odcinków i sześć sezonów w latach 1984-90.

Carl David Kleinschmitt urodził się w Los Angeles 28 sierpnia 1937 roku. Dorastał w dzielnicy Atwater Village i ukończył John Marshall High School. Po uczęszczaniu do Occidental College pracował jako copywriter.

Czytaj również:  Sąd Apelacyjny nakazuje odtajnienie zeznań złożonych za zamkniętymi drzwiami w sprawie Polańskiego

W 1963 roku poznał przyszłego twórcę Happy Days, Garry’ego Marshalla, który przedstawił go McRavenowi, innemu początkującemu pisarzowi, i zaangażował ich do pracy nad czwartym i ostatnim sezonem NBC’s The Joey Bishop Show. Do 1965 roku wszyscy trzej pisali dla CBS The Dick Van Dyke Show.

Kleinschmitt i McRaven napisali dziewięć odcinków legendarnej komedii w ciągu jej ostatnich dwóch sezonów, dzieląc się nagrodą WGA za swój pierwszy wysiłek, „Br-rooom, Br-rooom”, w którym Rob (Van Dyke) kupuje motocykl.

Jego pierwszy agent i przyjaciel na całe życie, Arnold Margolin, wspominał, jak Kleinschmitt, współpracując z McRavenem, zawsze musiał mieć kontrolę. „Carl i Dale siadali obok siebie przy maszynie do pisania, ale tylko Carl mógł pisać na maszynie” – powiedział.

Bez McRavena, Kleinschmitt otrzymał nominację WGA za pracę przy odcinku 1973 M*A*S*H „Sometimes You Hear the Bullet,” i był nominowany do Daytime Emmy w 1985 roku za wybitny serial dla dzieci za Pryor’s Place, z Richardem Pryorem w roli głównej.

Jego żona od 20 lat, artystka z Los Angeles Pamela Burgess, córka Kerry, wnuki Devon i Dustin oraz prawnuki Natalie i Sophia. Darowizny w jego imieniu mogą być przekazane do centrum zasobów zwierzęcych Pasadena Humane.

Kleinschmidt i McRaven dzielili biuro na Sunset Boulevard z Marshallem i Jerrym Belsonem oraz trzecim zespołem pisarzy, Margolinem i Jimem Parkerem. Co pięć lat spotykali się ponownie na lunchu i robili sobie zdjęcie na tle swoich starych siedzib.

„Byliśmy dziwaczną, ale produktywną grupą, która szybko stała się znana jako 'The Sunset Six’,” powiedział Margolin, ostatni żyjący członek grupy. „Między sześcioma pisarzami stworzyliśmy co najmniej tuzin primetime’owych seriali komediowych i co równie ważne, pozostaliśmy bliskimi przyjaciółmi do końca. Pięciu z nas zawsze rywalizowało o miano klasowego błazna, ale Carl był dorosłym z grupy – tym, który zawsze musiał ustalić, ile każdy z nas był winien za lunch.”

Carl Kleinschmitt

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara od lewej u dołu: Jim Parker, Dale McRaven, Jerry Belson, Garry Marshall, Carl Kleinschmitt i Arnold Margolin w 1965 r.Dzięki uprzejmości Garry Marshall Archive & Legacy

Latest Posts

Nie przegap