czwartek, 30 marca, 2023

Ostatnie posty

Bowen Yang w „Wyspie ognia”: Recenzja filmu

Złotym standardem dla współczesnych riffów na Jane Austen pozostaje niezwykle dowcipna Clueless Amy Heckerling. Ale Fire Island, queerowy spin Andrew Ahn’a na Dumie i Uprzedzeniu, jest rozkosznym dodatkiem, który z rozbrajającą słodyczą balansuje na granicy między komedią obyczajową z początku XIX wieku a spienionym współczesnym rom-comem. Podczas gdy marketing sprzedaje stonowane ciała, ostre imprezy i nieustające dowcipy w pulsującym tanecznym rytmie, rzeczywisty film, który będzie dostępny 3 czerwca na Hulu, wnosi zaskakujące serce, a nawet wrażliwość do swojej czułej obserwacji kolorowych gejów poruszających się w związkach. Lub unikających ich. Nic z tego nie powinno być niespodziewane u reżysera Spa Night i Driveways.

Duża część początkowej uwagi skupi się na Bowen Yangu w auto-deprecjonującej roli, która w bardziej konsekwentny sposób wykorzystuje jego talent niż Saturday Night Live, gdzie zbyt często zawodzi go oklepany materiał. Jednak największym sukcesem jest scenarzysta Joel Kim Booster, stand-up comic z Los Angeles z bogatym dorobkiem telewizyjnym, który napisał dla siebie ważną rolę jako Noah, Lizzie Bennet scenariusza, a także jego narrator.

Wyspa Ognia

The Bottom LinePrEP i uprzedzenia.

Release date: Piątek, 3 czerwca
Cast: Joel Kim Booster, Bowen Yang, Conrad Ricamora, James Scully, Matt Rogers, Tomás Matos, Torian Miller, Margaret Cho, Nick Adams
Director: Andrew Ahn
Screenwriter: Joel Kim Booster

Rated R,1 godzina 45 minut

Sensowna „siostra” Jane do Noah’s Lizzie jest Howie (Yang), który leci z San Francisco wbrew swoim lepszym instynktom na coroczny tygodniowy zjazd Fire Island z ich wybraną rodziną; wszyscy spotkali się 10 lat temu pracując w tym samym „przeklętym miejscu brunchu”.

Grupa obejmuje spragniony bałagan Luke (Matt Rogers); jego nierozłączny bestie, gender-fluid queen Keegan (Tomás Matos); i bardziej uziemiony, książkowy Max (Torian Miller). Ich gospodarz jest lesbijski den matka Erin (Margaret Cho), który kupił dom w Pines z rozliczenia pozwu po znalezieniu szkła w jej żywności w popularnej restauracji włoskiej sieci. Ale to był koniec jej solidnych inwestycji; jest teraz spłukana i musi sprzedać to miejsce, więc wygląda na to, że to ostatnie wspólne lato grupy.

Czytaj również:  Gildia Animacji dąży do uzwiązkowienia pracowników IT w "Simpsonach", "Family Guy", "American Dad! Push

Podczas gdy ta melancholijna rzeczywistość wisi w powietrzu, głównym motorem fabuły jest misja Noego, by doprowadzić Howiego do porządku, obiecując, że jego własne seksualne dążenia zostaną wstrzymane, dopóki jego przyjaciel nie zazna szczęścia.

Obaj ci duchowo związani mężczyźni wchłonęli bezczelnie obraźliwe wykluczenie gejowskiej aplikacji hookup-app „No fats, no femmes, no Asians”, ale każdy z nich zareagował w inny sposób. Noah zbudował zbroję ze swojego napiętego ciała na siłowni i stał się żarłocznym graczem – ale mądrym, bo czytającym Alice Munro. Odrzuca potencjalnych chłopaków i przekonuje sam siebie, że związki monogamiczne nie są dla niego interesujące. Howie zinternalizował marginalizację, jego niska samoocena sprawia, że czuje się niewidzialny. Ma 30 lat i nigdy nie był w związku, ale w rzeczywistości jest o wiele mniej spragniony napalonego seksu, niż urzekających romansowych fantazji.

Niepewności Howiego nie pomaga bycie w „gejowskim Disney World”, gdzie „gorący, biały, bogaty, z 7 procentami tłuszczu w ciele” jest uważany za szczyt spektrum pożądania. Co roku przysięga, że nie wróci. Jego zróżnicowana kulturowo grupa o niskich dochodach wyróżnia się wyraźnie, kiedy dryfuje w towarzyskim strumieniu dobrze sytuowanych waniliowych gejów, których pałacowa rezydencja zawstydza przytulny dom Erin.

Połączenie, przez które te pozornie niezgodne frakcje przecinają się, to Charlie (James Scully), uroczo bezczelny pediatra, który odbija się od nieudanego związku. On jest natychmiast przyciąga do Howie, który jest zbyt chronicznie niezręczny, aby uwierzyć, cute nieznajomy zainteresowanie jest prawdziwe, nie mówiąc już działać na nim. Jest też powściągliwy prawnik z L.A., Will (Conrad Ricamora), którego ponura, milcząca postawa nie ukrywa jego zainteresowania Noahem, nawet jeśli ten ostatni jest powolny w przyswajaniu informacji.

Nie ma wątpliwości, do czego to wszystko zmierza, zwłaszcza dla każdego, kto zna Dumę i uprzedzenie. Jednak lekka reżyseria Ahn’a, atrakcyjna obsada oraz zadziorny humor i uduchowienie scenariusza Kim Booster’a sprawiają, że film jest lekki i porywający, gdy predestynowani romantyczni partnerzy rzucają się sobie do gardeł lub wpadają i wypadają z orbit w obliczu różnych przeszkód.

Czytaj również:  "Every Show Has Got to Work Harder": Szef HBO o nominacjach do nagród Emmy

Część filmu, gdzie paralele Jane Austen czuć trochę napięte jest w obskurnej firmy, że Charlie i Will – odpowiednio Charles Bingley i Pan Darcy z makeover – wydają się wystarczająco zadowoleni, aby utrzymać. Charlie jest do bólu miły od samego początku, nawet jeśli jego ciągłe zapewnienia, że Howie i jego przyjaciele są tak „zabawni i inni” stają się nużące. Czy ten facet naprawdę nigdy nie spotkał nikogo, kto nie byłby narcystycznym modelem Speedo? Podobnie Will, pomimo swojej chłodnej powierzchowności, nieuchronnie okazuje się uosobieniem przyzwoitości – zwłaszcza gdy ratuje rozkapryszonego Luke’a (czytaj: Lydię) przed publicznym zawstydzeniem z rąk seksownego imprezowicza o wątpliwym charakterze (Zane Phillips) w jednym z mądrzejszych zwrotów akcji w stosunku do oryginalnej powieści.

Ale Charlie i Will gospodarze w Ocean Walk House są poza toksyczne. Jeden z nich, Braden (Aiden Wharton), nieomylnie wita Noah, Howiego i ich posse z, „Czy mogę pomóc?” za każdym razem, gdy postawią stopę w przewiewnym Architectural Digest rozprzestrzeniania, zaproszony lub nie. I kontrolowanie Cooper (Nick Adams) jest tak otwarcie pogardliwe, jak on jest manipulatorem, robi wszystko, aby sabotować każdy możliwy romans, który mógłby utrzymać interlopers wokół. Dzięki niemu żrąca Caroline Bingley wydaje się aniołem.

„Top-shelf rzeczy uderza trochę inaczej niż dobrze”, mówi Cooper z chrapliwym wyższości, gdy Howie dostaje zdegradowany na jednej z ich stron i spędza noc rzucając się w kąpieli. Cooper nawet wzywa posiłki, wzywając byłego Charliego, Rhysa (Michael Graceffa), innego przystojnego, próżnego dupka, by wpadł z Manhattanu i zepchnął Howiego z obrazu.

Pogląd, że ani Charlie, ani Will, który jest dwugatunkowym Azjatą, nie byliby nadmiernie zaniepokojeni klasową, rasistowską podłością swoich współlokatorów, staje się trudny do przełknięcia. Ale to jest niezbędne do mechaniki fabuły i sprawia, że to wszystko bardziej satysfakcjonujące, kiedy w końcu przyjść do swoich zmysłów i shrug off dezaprobaty Cooper i spółka.

Ostatecznie, to również działa, ponieważ scenariusz jest wystarczająco zakorzeniony w osobistym doświadczeniu, aby dotknąć otwarcie dyskryminacyjnego sposobu, w jaki wielu białych gejów odrzuca „inność” każdego rodzaju. Pojawiają się też zabawne docinki z przeciwnej strony – fetyszyzacji azjatyckich mężczyzn przez białe serialowe „królowe ryżu” Zasługą twórców filmu jest to, że elementy te są gładko wplecione w mieszankę, nigdy nie są pouczające.

Czytaj również:  the Flash" zakończy się skróconym sezonem 9 na The CW

Scenariusz jest pełen zabawnych odniesień do ulubionych filmów queer, czy to taneczny remiks „Pure Imagination” z Willy’ego Wonki i Fabryki Czekolady; wyzwanie w grze w imię celebrytów, z Moim kuzynem Vinnym dostarczającym kluczowej wskazówki; krzyknięcie do zalet Sąsiadów 2 nad ich poprzednikiem jako wizytówką Zaca Efrona; lub swobodny hołd dla Clueless: „Way harsh, Tai” Śmiałam się z podziwu Noah dla prawniczych umiejętności Willa w incydencie z Lukiem („You Legally Blonded him!”), a nawet z wyrzucanych gagów, takich jak hasło WiFi Erin (Ch3rryJon3s).

Tasowanie EDM z urywkami Bacha i Vivaldiego zręcznie potwierdza fundamenty historii w utworze z epoki, podczas gdy muzyka odgrywa również uroczą rolę w rozluźnianiu dwóch sztywnych postaci – Will w goofy dance-off i Howie robi czułą wersję karaoke Britney Spears „Sometimes,” z Luke’em i Keeganem na kopii. Nawet gdy film jest bezwstydnie sentymentalny, jego urok utrzymuje się; Ahn z pewnością radzi sobie ze zmianą tempa na materiał bardziej bąbelkowy niż jego dwa pierwsze filmy – oba były łagodniejszymi, bardziej wewnętrznymi dramatami.

Jeśli chodzi o gejowskie destynacje, muszę przyznać, że wolę stosunkowo spokojną atmosferę Provincetown od hedonizmu Fire Island. Ale nawet jeśli błyszcząca sceneria nie jest twoją sceną, jest tu wiele do polubienia. Charlie, ładny biały facet, nie jest nagrodą, ale zamiast tego, po serii głupich błędów, musi udowodnić, że jest godny uczuć Howiego. To samo w sobie jest plusem w przyjemnej rozrywce głównego nurtu, która stawia na pierwszym miejscu kolorowe postacie queer – tak jak Jane Austen była jedną z najwcześniejszych pisarek, która wysuwała na pierwszy plan silne postacie kobiece. Fire Island dostaje punkty za reprezentację i dobrze się bawi machając flagą.

Latest Posts

Nie przegap