wtorek, 30 maja, 2023

Ostatnie posty

’Awards Chatter’ Podcast – Elle Fanning („The Girl From Plainville” i „The Great”)

Elle Fanning to utalentowana aktorka, która w wieku zaledwie 24 lat jest już powszechnie szanowaną weteranką. Jest młodszą z dwóch sióstr (Dakota jest o cztery lata starsza), które wywarły ogromne wrażenie jako dzieci i zrobiły imponującą karierę jako młodzi ludzie, bez większych problemów osobistych po drodze. Ze swojej pracy na dużym ekranie jest być może najbardziej znana z filmów Somewhere z 2010 roku i The Beguiled z 2017 roku, oba w reżyserii Sofii Coppoli. Ale wystąpiła też w filmach dużych i małych pod kierunkiem m.in. Francisa Forda Coppoli, J.J. Abramsa, Alejandro Gonzaleza Inarritu, Davida Finchera, Camerona Crowe’a, Sally Potter, Jaya Roacha, Mike’a Millsa, Nicolas Winding Refn, John Cameron Mitchell, Tony Scott, Terry George, Ben Affleck i Woody Allen.

W tym roku Fanning zagrała znaczące role w i wyprodukowała dwa programy telewizyjne, oba dla Hulu, i oba mogą przynieść jej nominacje do Emmy, aby pójść z czterema wcześniejszymi nominacjami do Critics Choice Award, dwoma nominacjami do Golden Globe Award, jedną nominacją do Spirit Award i jedną nominacją do SAG Award. Pierwszy to The Great, serial komediowy, w którym wciela się w postać Katarzyny Wielkiej, która przybyła na rosyjski dwór cesarza Piotra III z przymrużonymi oczami, z wizją życia jako jego żona, matka jego dziedzica i reformatorka imperium, tylko po to, by doznać brutalnego przebudzenia. Drugim jest The Girl From Plainville, serial limitowany, w którym gra Michelle Carter, uczennicę szkoły średniej w Massachusetts, która zachęcała swojego chłopaka do popełnienia samobójstwa, a następnie, po tym jak to zrobił w 2014 roku, stanęła przed sądem za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Podczas ostatniego odcinka THR’s Awards Chatter podcastu, Fanning zastanawiał się nad wszystkimi powyższymi i nie tylko. Możecie posłuchać całej rozmowy lub przeczytać jej fragmenty poniżej.

Gdzie się urodziłeś i wychowałeś, czym zajmowali się twoi rodzice?

Urodziłem się w Decatur, Georgia. Moja mama grała w tenisa w college’u. Mój tata był zawodowym baseballistą w St. Louis Cardinals. A tata mojej mamy był rozgrywającym w NFL dla Eagles. Wszyscy byli bardzo związani ze sportem.

Kiedy byłeś jeszcze dzieckiem, twoja rodzina opuściła Południe i przeniosła się do Los Angeles. Co spowodowało, że tak się stało?

Zasadniczo, moja siostra została umieszczona w wielu zajęciach. Moja mama chciała, żeby znalazła swoją rzecz. Próbowała grać w piłkę nożną, trochę grała na skrzypcach, a jednym z zajęć był obóz zabaw. Moja siostra miała pięć lat i miała pamięć fotograficzną, więc mogła zapamiętać wszystkie kwestie i była takim cudownym dzieckiem. Powiedzieli mojej mamie, że może zrobić dobrze w reklamach, albo drukować, albo dostać film, kto wie, więc powinnaś pojechać do Nowego Jorku lub L.A. Moja ciotka, siostra mojej mamy, już mieszkała w L.A., więc moja mama była jak, „Możemy odwiedzić twoją ciotkę i zobaczyć, jak to działa” Więc moja mama i moja siostra pojechały do L.A., mój tata i ja zostaliśmy w Georgii, a moja siostra skończyła dostając 10 reklam w ciągu tygodnia. Moja mama zadzwoniła do taty i powiedziała: „Nie wracamy do Georgii przez jakiś czas” I tak wyleciałem do L.A. i nigdy nie wróciliśmy.

Jak to się stało, że znalazłaś się u boku siostry w swoim pierwszym filmie, Jestem Sam, w 2001 roku?

Często przychodziłam na plan, ponieważ moja mama musiała zajmować się nami obiema, więc Jessie Nelson, reżyserka, znała mnie. Miałam chyba 2 lata i potrzebowali małej dziewczynki do sceny retrospekcji. Powiedzieli: „Och, użyjmy Elle! Czy to w porządku?” A moja mama na to: „Dobrze. Ona oczywiście wygląda jak Dakota.” Więc włożyli mnie w mały kostium i musiałam huśtać się na huśtawce z Seanem Pennem i spać w trawie. To był mój wielki debiut.

Czytaj również:  Farsa na szczycie tragedii: producenci "Rdzy" unikają odpowiedzialności (felieton)

Zarówno ty, jak i Dakota, oczywiście kontynuowałyście pojawianie się w większych rolach przez następne kilka lat. Zatrzymajmy się na chwilę i zauważmy: Żadna z was nigdy nie brała lekcji aktorstwa?

Nie, nie przeszliśmy żadnego formalnego szkolenia ani nic takiego, więc w zasadzie cała nasza nauka polegała na pracy z wielkimi aktorami i reżyserami, na miejscu.

Możesz wrzucić każdego dzieciaka w taką sytuację i większość z nich zatonie, a nie popłynie. Jak myślisz, co w was jest? Bo od samego początku byliście świetni.

To dziwne. Mieliśmy dużo praktyki, nawet zanim znaleźliśmy się na planie filmowym, bo wszystko co chcieliśmy robić to bawić się. Kiedy byłam dzieckiem, moja siostra była tak szczęśliwa, że ma małą siostrę – była jak „Och, w końcu mam lalkę z prawdziwego zdarzenia!” Każda zabawka, chcieliśmy, żeby zabawki były prawdziwe. I umieszczaliśmy małe scenki. Nie chcieliśmy, żeby ludzie oglądali nasze aktorstwo, ale po prostu byliśmy razem i wymyślaliśmy te scenariusze. Moja siostra mówiła mi: „OK, jesteś tym” Ja zawsze byłem mężem lub asystentem, a ona wmanewrowywała mnie w te sytuacje, a ja byłem jak „OK, przyjmuję tę postać” I to był nasz wstęp, w pewnym sensie. Kiedy byliśmy na planie, byliśmy jak, „To jest jak małe rzeczy, które robimy w domu, więc chcemy spróbować zrobić to tak realnie jak to możliwe i poczuć się jak w tym momencie.”

Czy możesz wskazać moment, w którym zdecydowałeś, „Nie tylko akceptuję, że jestem aktorem, ale obejmuję, że jestem aktorem?” Innymi słowy, że naprawdę wziąłeś to na siebie?

To ciekawe. Myślę, że zawsze to miałem, ale chyba zdałem sobie z tego sprawę przy Ginger & Rosa. Ta część była punktem odniesienia, bardziej dlatego, że czułem się jakbym dorósł. Kiedy ma się 13 lat, to bardzo wrażliwy wiek, ale czułam, że jestem w tak bezpiecznych rękach z Sally Potter, i to był pierwszy raz, kiedy musiałam naprawdę się zmienić – przefarbowałam włosy na czerwono i miałam angielski akcent i po prostu nie czułam się jak Elle – i to był moment, w którym poczułam, „Och, to jest to, czym jest aktorstwo. Kiedy ludzie o tym mówią, to właśnie do tego dążą. By nie czuć się jak oni sami, by stworzyć zupełnie inną postać.” I w tym filmie czułem się jak „Nie czuję się jak ja” I podobało mi się to uczucie.

Inny taki moment dla ciebie, jak słyszałem, nastąpił trzy lata wcześniej, kiedy grałaś dziewczynę, w filmie o nazwie Phoebe in Wonderland, która miała do czynienia z OCD i Tourette’m.

Myślę, że miałam 9 lat, kiedy to kręciliśmy – byłam młodsza i nie mogłam tego wyartykułować tak łatwo, jak mogłam, kiedy byłam trochę starsza – ale tak, to była bardzo podobna rzecz. Po tym jak spotkałem się z dziećmi, które miały Tourette’a, zdałem sobie sprawę, że czasami, kiedy robisz filmy, masz obowiązek wobec innych, aby opowiedzieć ich historię poprawnie – aby zrobić to dobrze – i tak był dodatkowy ciężar tego, uświadomienia sobie, „To nie jest dla ciebie, to jest dla społeczności ludzi.” I pamiętam, że była jedna scena z Patricią Clarkson w tym filmie – to był pierwszy raz, a od tamtej pory mam to często – gdzie płakałem od słuchania jej i oglądania jej aktorstwa, i pamiętam, że myślałem, „To jest mind-blowing. O mój Boże, to jest aktorstwo.”

Czytaj również:  Priscilla Presley użyczy swojego głosu w serialu animowanym "Agent Elvis" na Netflixie

Mniej więcej w tym samym czasie zostałeś obsadzony w Somewhere, filmie z 2010 roku w reżyserii Sofii Coppoli, z którą połączyłeś się ponownie siedem lat później przy The Beguiled. Opisałaś swoją relację z nią jako bardzo ważną dla ciebie. Czy chodziło o to, że jako młoda dziewczyna w branży, fajnie było, że osobą odpowiedzialną była młoda kobieta, czy o coś innego?

Jestem pewna, że to część tego. Ona jest bardziej jak kreatywna ciotka, którą chcesz widzieć i kochać. Nie boi się być sobą, a każdy film, który robi, ludzie mogą oglądać i wiedzieć, że to Sofia – ma piętno na wszystkim, co robi. Miałam 11 lat, kiedy po raz pierwszy z nią pracowałam i jestem pewna, że dla Kirsten [Dunst] było to tak samo, jak w przypadku The Virgin Suicides. Obydwie miałyśmy szczęście, że Sofia była w tych momentach, bo miała zamiar się tobą zająć.

W Super 8 J.J. Abramsa, który był wielkim hitem w 2011 roku, jest świetna scena, w której grasz kogoś, kto gra kogoś – twoja postać ma być wielką aktorką występującą w scenie dla tych facetów – i to po prostu rozwaliło mnie i tak wiele innych osób. Pamiętasz scenę, o której mówię?

Miałam 12 lat, ale całkowicie pamiętam. Ostatnio dużo o niej myślałem, bo myślę, że przygotowała mnie do jednej ze scen w Plainville , o dziwo. Niedawno obchodziliśmy 10-lecie Super 8 i J.J. mówił, że rozmawiał ze mną o różnicy między Alice, moją postacią, płaczącą i zdenerwowaną w filmie, który kręcą dzieci, a jej prawdziwymi emocjami, ponieważ później mam dużą emocjonalną scenę. On powiedział: „Jest różnica w tych dwóch emocjach. To nie pochodzi z tego samego miejsca.” To była taka wspaniała rzecz do powiedzenia, ponieważ to po prostu kliknęło dla mnie. I o dziwo, w Plainville jest taka scena, bardzo meta, gdzie wykonuję „Make You Feel My Love”, naśladując Glee, a ludzie reagują na tę scenę podobnie jak na Super 8 wtedy.

Zanim ludzie zobaczyli cię w Plainville, zobaczyli cię w The Great, który jest świetny i zupełnie niepodobny do niczego, co widzieliśmy cię wcześniej. Nigdy tak naprawdę nie robiłeś telewizji w tak szerokim zakresie. Nigdy nie robiłeś komedii na dużą skalę. I nie sądzę, że kiedykolwiek grałaś postać, która poruszała tak dojrzałe tematy – politykę, seks i wszystko pomiędzy.

Myślę, że miałem 20 lat, kiedy kręciliśmy pilot. Trochę wcześniej Tony McNamara, nasz showrunner, wysłał mi scenariusz filmowy, oparty na sztuce, którą wystawił w Australii; w zasadzie pierwszy sezon serialu był sztuką, którą wystawił lata temu, a on zawsze miał ten scenariusz, który chciał przenieść na ekran. Oczywiście, Tony napisał The Favourite, ale ten film jeszcze nie wyszedł, kiedy czytałem ten scenariusz, więc nie miałem do czego porównać humoru. Więc naprawdę ryzykowałem, ale to był najlepszy scenariusz, jaki kiedykolwiek czytałem. Byłem jak, „Ooh, ludzie będą naprawdę zaskoczeni widząc, że mogę iść tam i chcę iść tam.” Im dziwniej, tym lepiej, w wielu aspektach. Po latach bycia aktorem dziecięcym, gdzie zawsze byłem obserwatorem, chciałem być osobą, która w końcu przejmie stery, będąc krzykliwym i dziwacznym i mając możliwość pokazania tej strony siebie.

Czytaj również:  Ann de Toth, scenarzystka i wdowa po André de Toth, zmarła w wieku 82 lat

Twój ko-star w The Great, Nicholas Hoult, również był aktorem dziecięcym. Czy znaliście się już przed tym projektem? Czy musieliście testować się naprzeciwko siebie? Bo jeśli nie bylibyście razem świetni, to serial by się nie udał.

O dziwo, zrobiliśmy mały film indie – Tony nigdy go nie widział – o nazwie Young Ones [released in 2014]. Miałam 14 lat i byłam w ciąży z jego dzieckiem, a on był dla mnie wrednym mężem! Ale Tony po prostu jakoś wiedział. Nick i wyzwanie dla siebie nawzajem, pracujemy w podobny sposób i po prostu się rozumiemy.

Twoim innym dużym projektem w tym sezonie jest The Girl From Plainville. Wcześniej grałaś wielu ludzi, którzy naprawdę żyli, ale niekoniecznie tych, którzy wciąż żyją, a już na pewno nie tych, którzy wpadli w kłopoty za rzeczy, które zrobili.

Tak, to było nowe terytorium. Byłem niepewny, szczerze mówiąc, podpisując się pod projektem. Nie wiedziałem, czy zostanie to opowiedziane we właściwy sposób – mogło zostać zrobione naprawdę kiepsko i bez wrażliwości – i nie chciałem romantyzować ani sensacyjnie przedstawiać tej sprawy, kiedy te rodziny żyją, a życie młodego człowieka przepadło, więc było to coś, nad czym musiałem się przez chwilę zastanowić. Ale ostatecznie wszyscy zgodziliśmy się, że chcemy przedstawić bezstronną perspektywę i pokazać to, czego media nie pokazały; namalowały to bardzo jednowymiarowo. To było prawdziwe wyzwanie, jak skalibrować taką postać. Nie musisz się zgadzać z tym, co zrobiła, ani uważać, że to jest w porządku, ale musisz mieć zrozumienie, żeby ją zagrać; nie możesz tak naprawdę oceniać postaci, którą grasz, bo wtedy nie będzie ona odpowiednio wypełniona. Myślę, że jest taki moment, w którym musisz odciąć się od postaci publicznej i stworzyć coś w rodzaju innej istoty. Nigdy z nią nie rozmawiałem, nie było nas tam i nie znamy stuprocentowej prawdy, więc w pewnym momencie musisz stworzyć własną fantazję i własną rzeczywistość, a o to właśnie chodzi w tym serialu.

Cóż, powiem, że oprócz ciebie, niektórzy ludzie, którzy naprawdę zasługują na uznanie za ich pracę przy tym programie, to twoi ludzie od włosów i makijażu, ponieważ jesteś zrobiona tak, by wyglądać dokładnie jak ona.

Todd, który zrobił nam protezę głowy, zmienił linię moich włosów – to jedyna protetyka, jaką miałam. Ale wszystko inne było naprawdę zrobione z kolorami. Byłam opalona, miałam różne peruki i było to bardzo upiorne. Właściwe przeprowadzenie tej transformacji było ważne dla serialu, ponieważ ona naprawdę stała się taką skorupą człowieka, zwłaszcza podczas sprawy sądowej. Oczywiście brwi były bardzo duże – mieliśmy wiele prób z włosami i makijażem, z kształtem brwi i odcieniem skóry. Ale nigdy nie robiłam tego typu rzeczy. I naprawdę chcę robić to częściej.

Jedną z wielu rzeczy, które wykoleiła pandemia, była możliwość, byśmy po raz pierwszy zobaczyli ciebie i Dakotę w filmie razem jako dorosłych. Poinformowano, że będziecie grać w filmie zatytułowanym The Nightingale.

Mieliśmy wyjechać, żeby to nakręcić i wtedy nastąpiła blokada. To znaczy, wszystko było przygotowane. Więc to było zdecydowanie przykre. Ale będziemy pracować razem. To nasze marzenie, które spełnimy. To po prostu musi być właściwe – właściwy projekt i właściwy czas.

Transkrypt lekko edytowany dla długości i jasności.

Latest Posts

Nie przegap