czwartek, 23 marca, 2023

Ostatnie posty

Alicia Vikander w filmie HBO „Irma Vep”: Przegląd TV | Cannes 2022

Vikander gra w limitowanym serialowym remake’u Oliviera Assayasa jego filmu z 1996 roku o aktorce dołączającej do filmowego remake’u francuskiego klasyka „Les Vampires” Rozumiesz?

IRMA VEP - Cannes Film Festival

IRMA VEP – Festiwal Filmowy w Cannes Dzięki uprzejmości Festiwalu Filmowego w Cannes

Nie musisz widzieć seminalnego niemego serialu Louisa Feuillade’a Les Vampires, aby obejrzeć nadchodzący serial HBO Oliviera Assayasa Irma Vep, o francuskim reżyserze remake Les Vampires. Prawdopodobnie nie musisz oglądać filmu Oliviera Assayasa z 1996 roku Irma Vep, również o francuskim reżyserze remake’u Les Vampires.

A może jednak tak? Nowy film Assayasa Irma Vep, w którym reżyser adaptuje Les Vampires jako serial telewizyjny, wcześniej robiąc to jako artystyczną fabułę, jest satyrą na przemysł rozrywkowy, ale tak naprawdę jest to wewnętrzna rozmowa o ewolucjach we współczesnym opowiadaniu historii. I prawdopodobnie jest to jedna rzecz, jeśli oglądasz po prostu dla gwiazdy Alicii Vikander – nigdy bardziej zrelaksowanej i zgrabnej – a zupełnie inna, jeśli jesteś tak chętny do rozmowy o francuskim kinie i dziełach Oliviera Assayasa, jak Olivier Assayas.

Irma Vep

The Bottom LineVikander to gratka w sprytnie i (wyczerpująco) meta serialu.

Data premiery: 9 p.m. Monday, June 6 (HBO)

Obsada: Alicia Vikander, Vincent Macaigne, Jeanne Balibar, Devon Ross, Lars Eidinger, Vincent Lacoste, Nora Hamzawi, Adria Arjona, Carrie Brownstein, Tom Sturridge, Byron Bowers, Fala Chen, Hippolyte Girardot, Alex Descas, Antoine Reinartz

Creator/Director: Olivier Assayas

Ta Irma Vep jest luźna i intelektualnie zapętlona, w jednej chwili szeroka i żartobliwa, a w następnej pogrążona w smutnym samouwielbieniu. Można go porównać do obecnego sezonu serialu HBO Barry, tylko z większymi pretensjami, co zdecydowanie nie jest złą rzeczą – choć po trzech odcinkach (z ośmiu ogółem), które miały premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes, nie jestem pewien, czy Assayas ma jakąś rozstrzygającą kwestię, którą chce przedstawić, czy też po prostu znów zabawia się formą sztuki w wiecznej transformacji.

Czytaj również:  Hollywood Flashback: Gwiazda "Mannix" Gayle Fisher zapisała się w historii nagród Emmy w 1970 roku

Vikander gra Mirę, hollywoodzką gwiazdę kończącą trasę promocyjną swojego nowego filmu o superbohaterze, Doomsday. Po kilku mniej udanych filmach, Doomsday staje się hitem, a Mira zmierza do Les Vampires, podczas gdy jej agentka (Carrie Brownstein’s Zelda) wolałaby, aby podpisała kontrakt na nadchodzący reboot The Silver Surfer. Jednak Mira i jej nowa, czytająca Gillesa Deleuze’a asystentka Regina (Devon Ross) są zaintrygowani scenarzystą-reżyserem serialu Rene Vidalem (Vincent Macaigne).

Mira szuka też sposobu na uniknięcie przypomnień, że jej była dziewczyna i była asystentka Laurie (Adria Arjona) jest świeżo po ślubie.

W filmie Assayasa z 1996 roku Irma Vep, Rene (Jean-Pierre Léaud) był wypalonym nowofalowcem, którego do remake’u thrillera kryminalnego przyciągnął po części fetysz pracy z aktorką Maggie Cheung (chwalebna jako wersja samej siebie) w charakterystycznym dla głównej bohaterki kombinezonie. Tutaj prześladują go warstwy przeszłości, zarówno ogromna spuścizna oryginału, jak i jego własny remake. Serial Rene jest tak ściśle poświęcony oryginałowi Feuillade’a, że żaden z aktorów, ze swoją współczesną psychologią, nie jest w stanie zrozumieć motywacji żadnej ze swoich postaci, co zabawnie frustruje reżysera.

Jeśli to już brzmi dla ciebie zbyt meta, nie ma nic złego w trzymaniu się głupiej farsy czegoś takiego jak Netflix’s Call My Agent! Ale jeśli śledzisz warstwy i może nawet myślisz, że dynamika erotycznej obsesji między gwiazdą a jej agentem brzmi bardzo podobnie do Assayas’a Clouds of Sils Maria, to ten film jest dla ciebie. A jeśli bawi cię pomysł, w którym reżyser kłóci się z lekarzem o to, czy jego ośmioodcinkowy serial to telewizja czy jeden długi film? To właśnie do was skierowany jest ten film. Niezależnie od tego, jakie mogę mieć zastrzeżenia co do czekania, ja z pewnością jestem.

Czytaj również:  Penélope Cruz, Michaela Coel, Roger Federer, Dua Lipa jako współprowadzący 2023 Met Gala

Assayas ma swoich bohaterów dyskutujących o takich rzeczach jak podtekst filmów o zombie, nowo odkryte znaczenie koordynatorów intymności, wzrost znaczenia mediów internetowych, Harvey Weinstein i więcej branżowych tematów zapalnych niż mógłbym tutaj wymienić. Plus, jest przynajmniej jeden dobry Emily in Paris żart. Nie ma jeszcze poczucia prawdziwej głębi, ale to może się jeszcze pojawić.

To dużo gadania, ale u Assayasa nigdy nie jest pozbawione komplementarnego stylu, w serialu, który powiększa swoje centralne zakulisowe filmowanie w i wokół przyziemnego, minimalnie romantycznego Paryża o materiały z serialu z 1916 roku i wysoce stylizowane urywki z serialu, który kręci Rene.

Macaigne jest jednym z kilku stałych członków zespołu Assayasa, którzy pojawiają się tutaj – w tym Jeanne Balibar jako kostiumolog Zoe i Nora Hamzawi jako pierwsza asystentka reżysera Carla – i daje on występ, który najlepiej łączy wątki komicznej i tragicznej ekspresji artystycznej. Jest zdezorientowany i zagubiony w swojej teraźniejszości i coraz bardziej zagubiony w swojej przeszłości, co najwyraźniej czyni go naprawdę trudnym do ubezpieczenia. Vincent Lacoste, a zwłaszcza Lars Eidinger, kolejny ulubieniec Assayasa, wcielają się w aktorów, których niepewność i uzależnienia mogłyby sparaliżować serial.

Wszystko zbudowane jest wokół Vikander, w roli, która w fachowy sposób wykorzystuje wyćwiczoną w balecie fizyczność gwiazdy. W scenach z Arjoną w premierze jest wyczuwalny erotyzm, a w późniejszych odcinkach pojawiają się wskazówki dotyczące obsesji, która była tak kluczowa dla filmu z 1996 roku, ale przede wszystkim jej występ jest po prostu cudownie lekki i otwarty – w żaden sposób nie jest parodią gwiazdy filmowej na zagranicznym planie, której można by się spodziewać. Z drugiej strony, sposób, w jaki film zyskał na bogactwie dzięki Cheungowi jako outsiderowi na krawędzi wyczerpania i alienacji, wydaje się być tutaj nieobecny.

Telewizja nie była niemiła dla Assayasa. Pomogła mu rozpocząć karierę i zdobyła nominację do nagrody Emmy za często niezwykły miniserial Carlos. Może właśnie dlatego nowa Irma Vep nie sprawia jeszcze wrażenia, że jest gotowa na lamerstwo lub lwicyzację telewizji. Jestem ciekaw, czy obejrzę więcej, a jeszcze bardziej interesuje mnie, że Assayas będzie powracał do wariacji na temat tej historii co kilka lat. Jeśli widzowie obejrzą ten serial HBO, może w 2030 roku zrobi coś o francuskim reżyserze remake’u Les Vampires jako serii Quibis.

Czytaj również:  film "Duke Nukem" w rękach twórców "Cobra Kai" i Legendary (wyłączność)

Biuletyny THR

Zapisz się na wiadomości THR prosto do swojej skrzynki pocztowej każdego dnia

Subskrybuj Sign Up

Latest Posts

Nie przegap