czwartek, 30 marca, 2023

Ostatnie posty

Alec Baldwin odnosi kolejne zwycięstwo w obronie po ustąpieniu prokuratora specjalnego „Rdzy

Specjalny prokurator nadzorujący zarzuty karne w sprawie strzelaniny w Rust ustępuje ze sprawy.

W oświadczeniu Andrea Reeb powiedziała, że nie będzie już pomagać w oskarżeniu w świetle argumentów prawników Aleca Baldwina, że jest to „niekonstytucyjne”, aby uczestniczyła w sprawie ze względu na jej wybrane stanowisko w Izbie Reprezentantów Nowego Meksyku.

„Moim priorytetem w tej sprawie – i w każdej sprawie, którą ścigałem w mojej 25-letniej karierze – była sprawiedliwość dla ofiary” – czytamy dalej w oświadczeniu. „Jednak stało się jasne, że najlepszym sposobem, w jaki mogę zapewnić wymierzenie sprawiedliwości w tej sprawie, jest ustąpienie ze stanowiska, aby prokuratura mogła skupić się na dowodach i faktach, które wyraźnie pokazują, że całkowite zlekceważenie podstawowych protokołów bezpieczeństwa doprowadziło do śmierci Halyny Hutchins. Nie pozwolę, aby pytania dotyczące mojej służby jako ustawodawcy i prokuratora przysłoniły prawdziwą sprawę, o której mowa.”

Ruch ten jest najnowszym niepowodzeniem dla prokuratorów, którzy oskarżyli Baldwina i zbrojmistrza Hannah Gutierrez-Reed o dwa zarzuty nieumyślnego zabójstwa. To przychodzi mniej niż miesiąc po tym, jak Mary Carmack-Altwies, prokurator okręgowy, który obsługuje Santa Fe County, złożył poprawioną skargę obniżającą zarzuty poprzez usunięcie niedawno zmienionego statutu wzmocnienia broni palnej, który nie istniał w czasie incydentu. Oskarżonym grozi teraz maksymalny wyrok 18 miesięcy więzienia w przypadku skazania zamiast sześciu i pół roku.

W lutym prawnicy Baldwina wystąpili o dyskwalifikację Reeba ze sprawy. Argumentowali, że jej pozycja jako specjalnego prokuratora narusza konstytucję Nowego Meksyku, ponieważ pełni ona również funkcję stanowego ustawodawcy. Prokuratorzy w przyszłych sprawach mogliby, na przykład, starać się zdobyć przychylność ustawodawców oferując im stanowiska w głośnych sprawach, które mogłyby zwiększyć ich karierę.

„Przedstawiciel Reeb nie jest konstytucyjnie dozwolone, aby służyć jednocześnie jako ustawodawca i specjalny prokurator,” napisał Luke Nikas, reprezentujący Baldwin, we wniosku. „Czyniąc to, przywłaszcza sobie dwa podstawowe uprawnienia różnych gałęzi – ustawodawcze i oskarżycielskie – w tej samej osobie i jest w ten sposób zabronione przez oczywisty język Artykułu III Konstytucji Nowego Meksyku” Nikas nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie posunięcia Reeba do ustąpienia.

Czytaj również:  Jak scenografia "Only Murders in the Building" opowiadała o bohaterach serialu

Reeb była prokuratorem okręgowym w Dziewiątym Dystrykcie Sądowym w Nowym Meksyku, zanim zrezygnowała w marcu 2022 roku. Została wprowadzona do sprawy przez Carmack-Altwies, która poprosiła o „bardziej wykwalifikowanego adwokata, aby pomóc w oskarżeniu w tej sprawie.”

Latest Posts

Nie przegap