848 total views, 3 views today

Podobnie jak wiele innych ubrań, które obecnie uznawane są za typowo kobiece, również bomberka wywodzi się z wojska. To właśnie mężczyźni walczący na frontach I i II wojny światowej jako pierwsi testowali wytrzymałość tej kurtki. Miała ona przede wszystkim chronić pilotów przed zimnem i szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Jak widać, dobrze spełniła swoją rolę, skoro po ustaniu działań wojennych słuch o niej nie zaginął, a z wielką pompą powróciła kilka lat temu.

Historia bomberki

Zaprojektowana by chronić przed wiatrem, deszczem i chłodem, bomberka była podstawowym wyposażeniem pilotów zasiadających za sterami maszyn. W chłodnych kabinach liczyła się jej funkcjonalność, na design nie zwracano wówczas takiej uwagi. W przeciwieństwie do swojego poprzednika — długiego skórzanego płaszcza — miała jeszcze jedną zaletę — nie krępowała ruchów. Podczas wojskowych manewrów było to niezwykle istotne.

Skórzane na zewnątrz, w środku zyskały wełniane podszycie. Chłód nie był w stanie pokonać tych barier, dlatego piloci pokochali kurtki bomberki, które wówczas nazywano także „pilotkami”. Szyto je ze skóry końskiej, a nawet foczej. Dopiero po wojnie osiągnięto ideał, wykorzystując lekki i niezwykle wytrzymały materiał nylonowy.

Bomberki z okopów i wojskowych samolotów przeniosły się na ulice. W kolejnych powojennych latach zyskały nowych zwolenników wśród skinhead’ów czy grup słuchających punka. Do tworzenia hollywoodzkich stylizacji wykorzystywały je gwiazdy światowego formatu, a w ślad za nimi nastolatki na całym świecie. Do Polski również dotarła moda na wygodne kurtki w kolorach oliwkowej zieleni i granatu. Na rodzimym gruncie były znane pod pojęciem flajersa czy pomarańczówki.

Załącznik:
bomber-jacket.jpeg

Współcześnie

Po szalonych latach 90., w których to flajersy były czołowymi okryciami wierzchnimi dla nastolatków ich blask na chwilę przygasł. Po ponad dwóch dekadach wróciły jednak za sprawą światowych domów mody na wybiegi, a kolejno do sklepowych kolekcji. Współczesne kolekcje obok gładkich klasycznych modeli oferują także kurtki bomberki damskie (bomber jacket) w nieco bardziej zwariowanych, romantycznych, wojskowych czy eleganckich odsłonach. Przeglądając kolekcję internetowych butików odzieżowych, w tym sklepu DStreet dostępne są kurtki:

  • z haftowanymi elementami (najczęściej motywy kwiatowe) na rękawach lub plecach,
  • materiałowe z naszywkami,
  • jeansowe,
  • inspirowane modą wojskową (khaki, moro).

Niezwykła popularność kurtki bomberki damskiej (bomber jacket) czyni z nich obecnie, model, który jest najbardziej poszukiwany w sieci. Osoby, które modowe inspiracje czerpią ze świata gwiazd, naśladują stylizacje muzyków, aktorów, blogerek. Dzięki temu, że kurtki bez stójki występują w odsłonie damskiej i męskiej są chętnie noszone przez pary. W wersji dla pań można spotkać modele ultra kobiece, w odcieniach różu czy wspomnianych florystycznych printach. Mniej popularne są modele przedłużane czy pikowane. Wśród najciekawszych propozycji warto zwrócić uwagę na kurtki bomberki damskie (bomber jacket) z połyskliwej satyny czy miękkiego aksamitu. Kurtki w tej wersji stają się bardziej eleganckie i wyrafinowane, dzięki czemu można rozważyć je jako element stylizacji okazjonalnej.