325 total views, 2 views today

Duńczycy prawdopodobnie najszczęśliwszy naród świata w domach starają się stworzyć przytulne i łagodzące stresy środowisko tzw. hygge.  Hygge to miękki koc, kubek pełen gorącej herbaty lub czekolady, kolacja z najbliższymi i relaks.

Oto kilka zasad, które pomogą wykreować miejsce emanujące spokojem. Wystrój wnętrza w stylu hygge to przede wszystkim nacisk na przytulność. Duńczycy mają na to sprawdzone patenty:

01. Oświetlenie

Zdecyduj się na rozproszone łagodne światło. Jeśli jest to możliwe nie ograniczaj światła naturalnego. Unikaj bardzo jasnych żarówek, które dają zimną barwę.  Światło wpływa na ogólny klimat a stworzysz go wykorzystując lampki lub świecie.

fot. Kaboompics

02. Małe zmiany

Dbaj o porządeczek, idealna akustykę i dobrą temperaturę mieszkania. Świetnym rozwiązaniem jest też urządzenie sobie kącika relaksacyjnego. Ciepła herbata i miękki koc.

fot. Kaboompics

03. Jasne neutralne kolory 

Przy wystroju wnętrz zdecyduj się na kolory ziemi np. beże,biel, szarości, złamane zielenie. Staraj się ograniczyć kolorystykę do neutralności. W budowaniu harmonii unikamy jednak ocieni krzykliwych czy ostrych kontrastów oraz wszystkiego, co mogłoby nas rozpraszać.

04. Ciepłe koce

Zostań kolekcjonerem koców. Puchate dywany, miękkie i miłe poduszki, koce i pledy z grubymi splotami oraz wszelkie inne materiały  zdecydowanie nadają wnętrzom przytulności i tworzą niesamowitą atmosferę sprzyjającą relaksowi.

05. Poduszki w ciemniejszych barwach 

Porozrzucane poduszki w delikatnych ciemniejszych odcieniach dodadzą wnętrzu przytulności a zarazem dodamy kolorowe akcenty.

fot. Kaboompics

06. Łącz materiały 

Zdecyduj się na akcesoria wykonane z naturalnych materiałów, np. drewnianych i łącz je z metalowymi akcesoriami. Takim idealnym połączeniem może być również drewna, skóra z dzianiną i futrem. Mile widziane są liczne dodatki i dekoracje inspirowane światem natury. . Drewniane podłogi i drzwi, meble z surowego drewna, rattanowe lub wiklinowe fotele oraz dodatki – to tylko część propozycji, które nadadzą naszym wnętrzom atmosfery sprzyjającej doświadczaniu uczucia hygge.

fot. Kaboompics

07. Wykorzystuj przestrzeń 

Wszystkie nieważne rzeczy postaraj się umieścić w rogach pokoju dzięki czemu będziesz mieć więcej przestrzeni. Jeśli masz niewykorzystane miejsce pod łóżkiem świetnym rozwiązaniem byłoby dodać kilka szuflad np. na ubrania czy dodatkową pościel.  Wstaw sofę z dużą miękką narzutą. Stwórz sobie kącik relaksu, gdzie zawsze będziesz mieć kilka niedokończonych książek.

08. Dodaj akcenty osobiste

Otaczaj się drobiazgami które przywołują miłe wspomnienia. Na ścianie zawieź obraz lub rysunek w minimalistycznej ramce. Niezwykły klimat nadają wnętrzom uwielbiane przez Duńczykówświece, ramki ze zdjęciami najbliższych czy sentymentalne rodzinne pamiątki przechowywane w ładnych pudełkach czy koszykach.

fot. Kaboompics

09. Rośliny

Zgodnie z tą filozofią powinniśmy być jak najbliżej natury więc posiadanie doniczkowych kwiatów w mieszkaniu jak najbardziej jesy hygge. Jeśli tylko rośliny wywołują uśmiech na naszej twarzy. Do tego możemy dodać zioła w kuchni do wykorzystania w naszych potrawach.

10. Dowolność

Hygge nie narzuca żadnych ograniczeń. Dom w przytulnym duńskim stylu ma sprawiać, że będziemy czuć się w nim dobrze i z przyjemnością do niego wracać. Z tego względu najważniejszym założeniem jest dowolność wystroju i wypełnienie miejsca rzeczami które kochamy.

Zobacz także: Wybór gwiazd: Thirty Fashion i Pure Home Perfume

fot. Kaboompics