669 total views, 3 views today

Jak oglądamy seriale?

Na wstępie należy zaznaczyć, że popularność seriali przez lata jakoś szczególnie się nie zmieniła, ale zmieniło się to, w jaki sposób je oglądamy. Coraz więcej osób rezygnuje z telewizji, a seriale ogląda online. Wystarczy np. szybki internet światłowodowy i HBO GO w UPC – w ten sposób po pierwsze uzyskujemy dostęp do szybkiego internetu, a po drugie możemy oglądać HBO GO. Oczywiście w dalszym ciągu zdecydowana większość Polaków ogląda swoje ulubione seriale przed telewizorem.

Seriale, które zdobyły ogromną popularność

W Polsce emitowano wiele naszych rodzimych produkcji, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Poniżej przedstawiamy listę seriali, których tytuły powinny być znane zarówno starszym, jak i młodszym fanom tego typu produkcji.

  • Janosik – serial z 1974 roku, który w polskiej telewizji emitowano niezliczoną liczbę razy. Jego główny bohater to taki polski Robin Hood. Z tą różnicą, że Janosik był strażnikiem sprawiedliwości w Tatrach. Co ciekawe, sam serial oparty jest na prawdziwej historii Juraja Janosika. To opowieść zrealizowana z rozmachem i pełna humoru, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem.
  • 13 posterunek – serial komediowy, który kręcono od 1997 do 2000 roku. Z pewnością wszyscy jego fani zapamiętali go m.in. z doskonałej roli Cezarego Pazury. Według wielu była to najlepsza kreacja w całej karierze tego artysty. Warto zauważyć, że w tym samym serialu grał nieżyjący już Marek Perepeczko, który wcielił się w postać wspomnianego Janosika. Akcja serialu odbywała się na posterunku policji, gdzie dochodziło do niestworzonych sytuacji.
  • Czterdziestolatek – serial kręcono w latach 70. XX wieku, a jego powtórki są w dalszym ciągu co jakiś czas emitowane w polskiej telewizji. Historia zaczyna się w dniu, w którym główny bohater serialu – inżynier Karwowski – kończy 40 lat. Dlaczego warto nawet teraz wrócić do chociażby wybranych odcinków serialu? Choćby po to, aby zobaczyć, jak wyglądała Polska w czasach socjalistycznych, i po to, by przekonać się, jak wyglądały absurdy tamtych czasów.
  • Kariera Nikodema Dyzmy – serial nakręcony w 1980 roku, który doczekał się nawet nowej, filmowej wersji, z Cezarym Pazurą w roli głównej. Nikodem Dyzma jest bezrobotnym urzędnikiem pocztowym, który przyjeżdża do Warszawy w poszukiwaniu pracy. Zupełnie przypadkowo ta wyjątkowa postać zaczyna robić karierę polityczną i pojawia się w wielkim świecie.
  • Stawka większa niż życie – kolejny serial, do którego stacje telewizyjne bardzo chętnie wracają. Dla wielu Polaków była to produkcja wyjątkowa. Opowiada o losach Hansa Klossa, któremu zlecono misję po stronie wroga. Kloss ostatecznie wykradnie tajemnice i plany III Rzeszy, ale oczywiście zanim do tego dojdzie, będzie musiał sobie poradzić z wieloma problemami.
  • Alternatywy 4 – serial opowiada perypetie rodziny zamieszkałej w Warszawie na Ursynowie, przy ulicy Alternatywy 4, w czasach PRL-u. Gospodarzem domu jest Stanisław Anioł, który stwarza lokatorom coraz więcej problemów, dlatego ci zaczynają się buntować przeciwko jego pomysłom. Oczywiście z czasem cała historia robi się coraz bardziej skomplikowana i dochodzi do wielu śmiesznych sytuacji.
  • Pitbull – serial kręcony w latach 2005–2008, cieszył się ogromnym zainteresowaniem, co oczywiście nie było przypadkowe. Znakomicie opowiedziane historie grup przestępczych, role policjantów i ogólnie całość dopracowana do tego stopnia, że możemy ten serial wskazać jako zdecydowanie najlepszy z polskich produkcji w tej kategorii tematycznej.

Polska serialami stoi

Polacy nie od wczoraj uwielbiają seriale. Powyżej wymieniliśmy dosłownie kilka pozycji, tymczasem możemy ich wskazać zdecydowanie więcej. Każda z popularnych stacji telewizyjnych ma własny serial emitowany od lat, np. Klan, Na Wspólnej czy Świat według Kiepskich. Stacje kręcą również seriale kilkunastoodcinkowe i trudno się spodziewać, żeby takie produkcje mogły w najbliższych latach stracić na popularności.