662 total views, 3 views today

Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad żeby cieszyć się dobrym samopoczuciem i zapobiec rozwojowi wielu groźnych chorób. Najważniejsze jest dobrze zbilansowana dieta i codzienna aktywność fizyczna. Sprawdź jakie jeszcze elementy składają się na zdrowy styl życia.

1.Zrezygnuj z używek

Liczne badania udowodniły, że osoby które sięgają po alkohol, dopalacze, papierosy i narkotyki są bardziej narażone na rozwój chorób nowotworowych, krążenia, układu trawienia, moczowego niż osoby które używek unikają. Nadużywanie leków przeciwbólowych również jest szkodliwe.

Warto jednak tutaj zwrócić uwagę na czerwone wino. Lampka dziennie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie poprawiając pracę układu krążenia i zmniejszając ryzyko chorób serca.

2.Bądź aktywny fizycznie

Naukowcy przekonują, że wystarczy 13 minut dziennie spaceru żeby przedłużyć swoje życie o 3 lata. Codzienny wysiłek daje nam możliwość kontrolowania wagi ciała, zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania na raka, ryzyka rozwoju depresji, cukrzycy, chorób serca i układu krążenia na tle miażdżycy.

Polecane jest 30 minut aktywności o umiarkowanej intensywności przez 5 dni w tygodniu i 20 minut aktywności intensywnej 3 razy w tygodniu.

3.Pamiętaj o odpoczynku 

Dzień powinien się z 8 godzin pracy, 8 godzin snu i 8 godzin na odpoczynek oraz pozostałe czynności. Zachwianie tej równowagi może być przyczyną stresu, a w konsekwencji powodować pogorszenie stanu zdrowia.

4.Opanuj stres

Naucz się radzić sobie z  stresem, jego skutki mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia.Zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca i inne choroby cywilizacyjne. Stres osłabia zdrowie psychiczne, dlatego życie w napięciu może doprowadzić do zaburzeń pamięci i koncentracji oraz do rozwoju depresji. W jego zwalczaniu pomogą medytacja lub joga.

5.Dbaj o odpowiednią dietę

Jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia jest odpowiednio zbilansowana dieta Pamiętaj, że powinno się spożywać 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu (co 3-4 godziny). Nasza dieta powinna być dopasowana do stylu życia jaki prowadzimy i bogata w warzywa i owoce.

6.Wykonuj badania profilaktyczne 

Regularnie wykonywane badania profilaktyczne pozwolą wykryć je we wczesnym stadium rozwoju, kiedy jest większa szansa na wyleczenie. Zwłaszcza przy chorobach nowotworowych i układu krążenia.

Kobiety powinny regularnie wykonywać morfologię, samodzielne badanie piersi, cytologię i badanie moczu. Ponadto po 40. roku życia należy co jakiś czas wykonywać kolonoskopię i mammografię.

źródło zdjęć: Unsplash.com