652 total views, 3 views today

Kawa uchodzi za jeden z najpopularniejszych napojów na Świecie. Wszystko zawdzięcza właściwościom pobudzającym.. Często zapominamy, że kawa to nie tylko kofeina, ale również cenne substancje, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Jakie są zalety picia kawy?

Kawa pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej

Regularne spożywanie kawy może nawet o 20% przyśpieszyć przemianę materii. Z tego powodu wiele suplementów odchudzających w swoim składzie posiada kofeinę jako naturalną substancję odchudzającą.

Zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów

Systematyczne picie kawy zmniejsza zagrożenie rakiem wątroby, jelita grubego, piersi, prostaty i niektórych form nowotworów skóry. To dzięki polifenoli i antyoksydantów, które likwidują stany zapalne w organizmie.

fot. Unsplash

Kofeina zapobiega wystąpieniu choroby Parkinsona

 Objawy choroby biorą się z niedoboru dopaminy. Odpowiada on za motywowanie i motorykę. W przypadku Parkinsona komórki nerwowe wydzielające dopaminę ulegają zwyrodnieniu. Kawa działa przez receptor adenozynowy. Przyłączenie adenozyny wydzielanej wraz z zużyciem energii w organizmie ogranicza wydzielanie dopaminy. W sytuacji, gdy do receptora, zamiast adenozyny, przyłącza się kofeina, dopamina bez przeszkód może być wydzielana.  Picie kawy zapobiega chorobie Parkinsona, opóźnia wystąpienie pierwszych objawów tego schorzenia, a także je łagodzi zwiększając komfort życia osób dotkniętych chorobą.

Kofeina zapobiega cukrzycy

Filiżanka kawy dziennie pomniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę o ok. 7%. Inne badania potwierdziły, że kawa może być pomocny w zapobieganiu cukrzycy. U osób, które każdego dnia wypijają co najmniej 4 filiżanki kawy, ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 jest nawet o 50% mniejsze niż u tych, którzy unikają kawy.

Jest źródłem ważnych antyoksygantów

W nieprzetworzonych ziarnach kawy znajduje się aż 1 000 różnych przeciwutleniaczy! Zawartość tak dużej liczby prozdrowotnych substancji stawia kawę nawet przed zieloną herbatą.

fot. Unsplash

A na dodatek dla miłośników pracy w kawiarniach

Wielu osobom świetnie się pracuje w kawiarniach czy restauracjach z uwagi na hałas panujący w tych miejscach. Poprawia to skupienie i kreatywność. Stworzona została świetna aplikacja temu dedykowana. Coffitivity to aplikacja, dzięki której możesz włączyć sobie kawiarniany hałas we własnym domu. Pozwala skupić się i nie ma takiej siły, która mogłaby Cię odciągnąć od tego, nad czym pracujesz.

Źródło informacji na temat zdrowotnych właściwości kawy: abczdrowie.pl